Fduke ulur shfaqjet e tij të fundit të jashtëzakonshme në Barcelona, Ousmane Dembele u shpërblye nga Didier Deschamps me një thirrje në këtë pushim ndërkombëtar.

Me asnjërën Antoine Griezmann as Kylian Mbappe shkëlqen vazhdimisht këtë sezon në Blaugrana ose Paris Saint-Germain përkatësisht, Dembele është sulmuesi më i formës së Les Blues për momentin.

Dembele erdhi nga stoli brenda Francabarazohet 1-1 me Ukrainë, por filloi në fitoren e tyre 2-0 ndaj Kazakistan. Sulmuesi i Barcelonës u dallua me performancën e tij, duke shënuar një gol dhe duke marrë Deschamps‘lavdërim pas ndeshjes.

Dembele po konfirmon se ai është në rrugën e duhur “, Deschamps tha në konferencën për shtyp pas ndeshjes.

“Ai është i aftë të përsërisë përpjekjet e tij dhe të veçojë vetveten dhe ai u shpërblye me këtë qëllim.”

Dembeleqëllimi kundër Kazakistan ishte greva e tij e parë ndërkombëtare që nga 2018 dhe e pesta e tij në 2021 në të gjitha garat me të dy Barcelona dhe Franca.

Vënë problemet e tij të dëmtimit pas tij

Ronald Koeman duket se e ka ndihmuar sulmuesin të rizbulojë formën e tij në Katalonjë, ku ai ka luftuar me çështje të fitnesit që nga ardhja e tij në 2017.

“Sinqerisht, në vitin 2017 isha shumë i dobët,” Dembele zbuluar së fundmi në një intervistë me Telefoot.

“Tani unë kam ndryshuar fizikisht dhe ndihem më mirë i përgatitur për lojërat.

“Ky vit po shkon më mirë, unë jam përmirësuar shumë në Barcelona me ndihmën e trajnerëve të fitnesit, mënyrën e stërvitjes dhe mënyrën e përgatitjes për lojërat. Gjithcka ka ndryshuar.

“Tani ndihem mirë me veten time, edhe pse kam luftuar me të gjitha këto probleme të fitnesit për tre vjet. Këto janë përvoja të jetës që duhet të merren me një buzëqeshje.”

Shkëlqimet dhe zhgënjimet e Mbappe dhe Griezmann

Ndërkohë, Mbappe ka shënuar 30 gola në të gjitha garat për PSG këtë sezon, por nuk ka shënuar një gol në tre ndeshjet e tij të fundit për Franca.

Mbappe u zëvendësua nga Deschamps kundër Ukrainë pavarësisht Franca duke qenë në ndjekje të një fituesi dhe u ul në stol katër ditë më vonë për përleshjen me të Kazakistan.

PSG super ylli doli nga pankina me rezultatin 2-0 kundër skuadrës kazake dhe, në minutën e 15 minutave, ai iu dha një goditje dënimi, por nuk arriti të shndërrojë në vend.

Nga ana e tij, Griezmann hapi rezultatin me një gol brilant kundër Ukrainë, por nuk arriti të godiste prapa rrjetës kundër Kazakistan.

Barcelona përpara ka luftuar për të gjetur rolin e tij në Barcelona pas transferimit të tij miliona euro nga Atletico Madrid në 2019

Ndërkohë, Dembele ka kapur mundësitë që i janë dhënë nga Koeman këtë sezon, ka punuar në çështjet e tij të fitnesit dhe aktualisht duket të jetë sulmuesi francez më i formësuar.

Source link

LE PERGJIGJE

T'lutem fut komentin tuaj!
T'lutem fut emrin ketu