Arsenali dhe Manchester United u desh të vendosnin për një pikë secili pasi luajtën një barazim pa gola në Emirates Stadium.

Të dy klubet janë përfshirë në shumë beteja të paharrueshme gjatë viteve, por kjo nuk do të mbetet në histori si një prej tyre.

Ndeshjes iu desh pak kohë për të vazhduar. Fred detyroi një pritje nga Bernd Leno me rastin e parë të mirë të United në minutën e 21-të.

Për mikpritësit, Nicolas Pepe pati një mundësi rreth gjysmë ore pas një numri shkeljesh, por gjuajtja e tij doli jashtë.

Të bashkuar filluan të rritnin presionin dhe Bruno Fernandes gati sa nuk i nxori jashtë. Pasi preu këmbën e tij të djathtë, ai u përpoq të mbështjellë topin në këndin e largët, por ai lundroi gjerë.

Vizitorët duhej të bënin një ndryshim para pjesës së parë, pasi Scott McTominay po luftonte me stomakun e tij. Anthony Martial duhet të hynte në vend për ta zëvendësuar atë.

Arsenal bëri një ndryshim të tyre në pushim, me Willian të dërguar në vend të Gabriel Martinelli.


Abonohuni falas në gazetën ditore të TEAMtalk


Shanse të mëdha për Cavani, Lacazette

Ishte United që kishte shansin e parë të madh në pjesën e dytë. Luke Shaw rrëshqiti topin në këmbë për Edinson Cavani, i cili zgjati një këmbë, por e dërgoi atë një copë të gjerë të shtyllës.

Në skajin tjetër, Arsenali shkoi më afër, por kur Alexandre Lacazette goditi shiritin me një goditje të lirë.

Një tjetër goditje e lirë mund të ketë qenë tërheqëse për Arsenalin ndërsa David Luiz u rreshtua për ta marrë atë, por ai vetëm mund ta gjuante atë në mur.

Ndërsa loja po afronte 10 minutat e fundit, sulmuesi i United Marcus Rashford dërgoi një goditje në rrjetë.

Pastaj, Pepe u përpoq të mbështjellë njërën me këmbën e tij të majtë nga një kënd i ngushtë, por ai u përplas gjerë.

Mikel Arteta më pas dërgoi nënshkrimin e ri Martin Odegaard për një debutim, me tetë minuta për të dhënë një vështrim të shkurtër të talenteve të tij.

Kishte kohë për një shans më shumë për United. Aaron Wan-Bissaka dërgoi një kryq, por Cavani u përpoq ta godiste me breshëri nga prapa trupit të tij dhe ishte i pasuksesshëm.

Në fund të fundit, të dy palët e përfunduan ndeshjen me vetëm tre goditje në shenjë secila.

Barazimi e mban United në vendin e dytë, tre pikë prapa Manchester City dhe dy mbi Leicester të vendit të tretë, të cilët kanë një lojë në dorë.

Ndërkohë, Arsenali është në vendin e tetë, gjashtë pikë larg katër të parëve që kanë luajtur një ose dy ndeshje më shumë se shumica e skuadrave përreth tyre.

Source link

LE PERGJIGJE

T'lutem fut komentin tuaj!
T'lutem fut emrin ketu