Premier League po diskuton idenë e shtyrjes së raundit të 37-të të ndeshjeve për t’u dhënë tifozëve një tjetër mundësi për të parë ekipet e tyre në veprim para fundit të fushatës.

Qeveria e Mbretërisë së Bashkuar kohët e fundit zbuloi planet për të lejuar deri në 10,000 tifozë të kthehen në stadiume nga 17 maj, gjë që mund të jetë në kohë për raundin e fundit të lojërave, i cili aktualisht është planifikuar të fillojë gjashtë ditë më vonë në 23 maj.

Sidoqoftë, shqetësimet u ngritën shpejt nëse kjo do të dëmtonte integritetin sportiv të kampionatit pasi vetëm dhjetë skuadra do të kishin mundësinë të luanin para tifozëve. Me ndeshje potencialisht të rëndësishme si Leicester vs. Tottenham dhe Fulham vs. Newcastle në karta, ekziston frika se ekipi vendas do të fitonte një avantazh të padrejtë duke luajtur para tifozëve.

Në një përpjekje për të luftuar atë, Atletikës thuhet se zyrtarët e ligës po mendojnë të shtyjnë ditën e ndeshjes 37, e cila luan më 15 maj, disa ditë prapa në mënyrë që të bjerë pasi qeveritë synojnë kthimin e tifozëve.

Kjo do të lejonte që dhjetë skuadrat e mbetura të luanin para tifozëve edhe për një lojë, gjë që shpresojmë se do të barazonte fushën e lojës përreth ligës.

Që ky plan të vihet në veprim, duhet të thirret një mbledhje urgjente e aksionerëve për të diskutuar situatën, ndërsa ndikimi që do të kishte në transmetuesit do të duhet gjithashtu të merret në konsideratë.

Premier League mendohet të jenë fleksibël kur bëhet fjalë për datat e ndeshjeve, dhe ekziston gjithashtu një vetëdije se dy ndeshje duhet të shtyhen gjithsesi për shkak të finales së Kupës së FA, e cila gjithashtu do të mbahet më 15 maj.

Anglia po bën përparim të vërtetë kur bëhet fjalë për kthimin e tifozëve, aq sa Britania e Madhe ka ofrohet për të pritur tërësia e Kampionatit Evropian të verës së ardhshme, e cila aktualisht është planifikuar të mbahet në 12 vende – jo saktësisht ideale tani.

Gazetar italian Tancredi Palmeri madje shkon deri aty sa të thuhet se UEFA është e etur për idenë e një kombi pritës dhe aktualisht e shikojnë Anglinë si bastin më të mirë.

Një vendim përfundimtar për Euro nuk pritet të merret deri në Prill, pasi UEFA të ketë një ide më të mirë të përgjigjes ndaj shpërthimit COVID-19 në të gjithë Evropën.

Për më shumë ngaTom Gott, ndiqeni atëCicëroj!

Source link

LE PERGJIGJE

T'lutem fut komentin tuaj!
T'lutem fut emrin ketu