Pas një lëvizje në një program testimi dy herë në javë, Premier League ka zbuluar numrat e fundit të koronavirusit.

Premier League ka njoftuar 36 raste të reja të koronavirusit midis lojtarëve dhe stafit në klubet e nivelit të lartë.

Rezultatet u publikuan të hënën pas dy raundeve të testimit të kryera midis 4 dhe 10 janarit; ata që rezultuan pozitivë do të izolohen për një periudhë prej 10 ditësh.

Numri është një rënie e lehtë në 40 rastet e koronavirusit që u zbuluan midis 28 dhjetorit dhe 3 janarit.

Një program testimi dy herë në javë është prezantuar mes një rritje në numrat e koronavirusëve në të gjithë Mbretërinë e Bashkuar, duke çuar në konkurrencë duke vendosur protokolle të zgjeruara.

Premier League më herët zbuloi ndryshime në orarin e ardhshëm të ndeshjeve pas një shpërthimi të koronavirusit në Aston Villa.

Tottenham duhej të udhëtonin në Villa Park të Mërkurën, por kundërshtarët e tyre kërkuan një datë të re për shkak të lojtarëve dhe stafit të tyre ose duke rezultuar pozitiv ose duke u vendosur në izolim.

Në vend të kësaj, Spurs do të presë Fulham ne te njejten dite. Klubet londineze kishin qenë paraprakisht për t’u takuar më 30 dhjetor, vetëm për atë lojë që do të shtyhej pas një rritje në rastet në Craven Cottage.

“Me shëndetin e lojtarëve dhe stafit përparësi, kampionati vazhdon të punojë me Aston Villa për masat për të siguruar që sezoni i tyre i kampionatit të rifillojë në mënyrë të sigurt dhe në rastin më të hershëm,” lexoi të hënën një deklaratë nga Premier League.

“Premier League uron ata me Covid-19 një shërim të plotë dhe të shpejtë dhe do të riorganizojë ndeshjen e Aston Villa kundër Tottenham Hotspur sa më shpejt të jetë e mundur.”

Me rastet e koronavirusit që fluturojnë në MB dhe qeveria që kërkon futbollin për të dhënë një shembull, Premier League ka ashpërsuar qëndrimin e saj.

Si dhe programin e testimit dy herë në javë, kampionati ka thënë që zëvendësuesit duhet të mbajnë maska ​​fytyre në stol, lojtarë dhe staf për të shmangur përqafimet, shtrëngimet e duarve dhe këmishët e shkëmbyera, kontrollet e pikave në dhomat e zhveshjes për të siguruar distancën sociale, duke kufizuar numrin e njerëzve. lejohen në fushat e stërvitjes dhe klubet për të siguruar Premier League me plane të hollësishme të udhëtimit.

Qeveria dhe organet drejtuese kanë zhvilluar bisedime dhe thuhet se nuk ka plane të afërta për të ndalur futbollin, por kishte shqetësime midis anëtarëve të kabinetit nga festimet e ekipeve – dhe mungesa e distancës sociale – gjatë Kupa FA raundi i tretë në fundjavë.Source link

LE PERGJIGJE

T'lutem fut komentin tuaj!
T'lutem fut emrin ketu