Një barazim ishte një rezultat i drejtë në fund pasi asnjëra palë nuk e meritonte të merrte tre pikë nga përplasja …

Odisha FC ishin në mënyrë agonizuese afër marrjes së fitores së dytë të sezonit kundër FC Bengaluru të Dielën, por nuk arriti ta bënte këtë pasi Erik Paartalu i shpëtoi Blutë në minutën e 82-të me një barazim dhe u shpëtoi atyre një pikë.

Të dy Odisha dhe Bengaluru kishin shanset e tyre për të shënuar më shumë gola, por ishin fajtorë për humbjen e shanseve për të arritur barazimin. Në fund, barazimi 1-1 ishte një rezultat i drejtë për të dy ekipet.

Kalinga Warriors janë përmirësuar mjaft nga fillimi i tyre i dobët i sezonit. Ata janë rritur në besim me çdo lojë kalimi në sulm, por ata ende duhet të jenë më klinikë përpara. Ata gjithashtu kanë qenë fajtorë për mos mbylljen e ndeshjeve sa herë që kanë hundët, veçanërisht si ajo që ndodhi të Dielën.

Diego Mauricio ka qenë interpretuesi më i mirë i klubit që nga fillimi i sezonit dhe është golashënuesi më i mirë i klubit këtë vit me shtatë gola në 13 ndeshje, por nuk është e mundur që vetëm braziliani të vazhdojë të shënojë dhe të fitojë ndeshjet vetëm. Duhet të ketë më shumë kontribut nga të tjerët.

Baxter është larguar vonë duke vendosur një formacion më sulmues 4-3-3 i cili ka parë sulmuesit Manuel Onwu dhe Daniel Lahlimpuia duke luajtur së bashku me Mauricio paraprakisht, por as sulmuesi indian dhe as spanjolli nuk kanë gjetur pjesën e prapme të rrjetës këtë sezon. Onwu nuk ka qenë askund afër formës së tij nga sezoni i kaluar ku ai u bashkua me klubin në janar dhe shënoi gola në bollëk.

Të dy kanë pasur raste për të shënuar kundër Bengaluru por nuk arritën të shfrytëzojnë rastet e tyre.

Diego Mauricio, Bengaluru vs Odisha

Një çështje tjetër madhore me të cilën po përballet Baxter janë shqetësimet e tij mbrojtëse. Trajneri britanik ka eksperimentuar shumë në vijën e prapme dhe ka provuar disa kombinime. Jacob Tratt fillimisht filloi si partner i Steven Taylor në mbrojtjen qendrore, por mbrojtësi Australian në ditët e sotme po luan si një mbrojtës i djathtë. Baxter ka provuar Gaurav Bora në mbrojtje disa herë, Rakesh Pradhan në merkaton e janarit me Hendry Antonay të zëvendësuar në mbrojtësin e majtë.

Sidoqoftë, Odisha vazhdon të pranojë gola në momente vendimtare. Ata kanë rrjedhur në 20 gola, i cili është rekordi i dytë më i keq për momentin pas Kerala Blasters.

Pas ndeshjes, Baxter dukej i irrituar nga paaftësia e Odisha për të mbajtur në avantazh ndërsa ai tha, “Unë jam i irrituar me shumë gjëra të tilla si paaftësia jonë për të vënë ndeshjen në shtrat, paaftësia jonë për të mbrojtur 90 minuta të plota pa bërë gabime elementare. -pjesët vendosin shumë ndeshje dhe kjo i ktheu ata (Bengaluru FC) përsëri në lojë. Unë isha i zhgënjyer që nuk bëmë një punë të shkëlqyeshme në mosdhënien e goditjeve të lira dhe goditjeve pa kuptim ose këndit. Ekipi duhet të mësojmë nga ajo. Ne po luajmë mirë rregullisht për të fituar ndeshje por nuk po fitojmë. “

Trajneri britanik është i saktë të theksojë se ekipi i tij po pranon gola pa kuptim dhe nuk janë në gjendje të përfundojnë ndeshjet herët edhe pse po marrin mundësi të shumta. Skuadra po tregon përmirësim në çdo ndeshje, por ata duhet të tregojnë më shumë qëndrueshmëri dhe të vrasin ndeshjet nëse duan ta përfundojnë sezonin në një pozicion të respektueshëm.

Naushad Moosa, Bengaluru vs Odisha

FC Bengaluru gjithashtu po përballet me çështje në drejtim të konvertimit të shanseve që ishte e dukshme të Dielën. Ata po tregojnë qëllim në sulm, veçanërisht kur përpiqen të rikthehen pas një prapa. Por problemi i tyre kryesor në këtë sezon ka qenë mbrojtja e tyre. Blutë ishin gjithmonë të njohur për organizimin e fortë mbrojtës. Ata ishin ekipi më i mirë në kampionat në dy sezonet e fundit për sa i përket mbrojtjes dhe nuk ishin të njohur për nxjerrjen e shumë golave.

Blutë kanë provuar disa kombinime në zemër të linjës së tyre të pasme, por ata thjesht nuk mund ta ndalojnë rrjedhjen. Ata janë duke pranuar gola pa kuptim disa herë. Mjerimet e tyre mbrojtëse nuk e kanë ndihmuar Gurpreet Singh Sandhu gjithashtu në gol. Sandhu, ndërsa tërhiqte rrezet e rëndësishme, i është dashur të merret me pak më shumë presion sesa është mësuar në të kaluarën e afërt.

Ndërsa hyjmë në një fazë thelbësore në ISL, të dy Bengaluru dhe Odisha kanë nevojë të dëshpëruar për disa rezultate pozitive.Source link

LE PERGJIGJE

T'lutem fut komentin tuaj!
T'lutem fut emrin ketu