Për gati 15 vjet, që nga ditët e gjysmës së udhëheqjes së Patrick Vieira, Arsenali është etiketuar si i dobët shumë më i butë se shumë nga rivalët e tyre më të ngushtë.

Kjo mungesë e forcës dhe mashtrimit është lambasuar si arsyeja kryesore për trajektoren e tyre në rënie, por kishte shpresë të madhe që emërimi i Mikel Arteta si pasardhës i Unai Emery do të ndihmonte kthimin e klubit në vlerat e tyre themelore.

Në të vërtetë, të kesh një ish-kapiten në krye, i cili kupton identitetin dhe statusin e klubit, pritej të frymëzonte Topçinjtë që të rritnin lojën e tyre dhe të ktheheshin drejt ditëve të lavdisë, duke ofruar më shumë inteligjencë dhe të dinë se si bëhet fjalë për bluarjen e fitoreve .

Sidoqoftë, ky sezon ka parë të kundërtën. Në vend të kësaj, një shpërthim i disiplinës së keqe i ka kushtuar Arsenalit më shumë pikë nga sa guxoni të imagjinoni t’i lini ata një të 15-të të ulët – dhe sinqerisht të turpshëm – në tabelën e Premier League.

Çështja kryesore, pothuajse në mënyrë të paqartë, është që Arsenal duket se nuk është në gjendje të mbajë 11 burra në fushë, dhe nuk është vetëm një problem që i ka prekur ata këtë sezon.

Që kur Arteta u emërua në Dhjetor 2019, Spanjolli ka parë shtatë lojtarë të tij – po, shtate – i dëbuar, që është katër më shumë sesa Brighton kishte në atë kohë, rivalët më të afërt të Topçinjve në këtë kategori mjaft të harruar.

Për të vërtetuar më tej se sa keq është kjo, shtatë Premier League ekipet nuk kishin një lojtar të vetëm të dërguar për të gjithë fushatën 2019/20. Arsenali, vetëm nga janari i vitit 2020 e tutje, kishte katër – David Luiz dy herë ishte pala fajtore.

Pra, a është ndonjë çudi që pasi ka shtuar tre shkarkime të tjera këtë sezon, Arsenali po heq pikë? Me shumë gjasë, jo. Clearshtë e qartë dhe e qartë se kur jeni një njeri i dobët në futboll, shanset tuaja për të marrë pikë zvogëlohen ndjeshëm, veçanërisht kur luani në nivelin më të lartë.

Anëtarët e Artetës, çuditërisht, janë dëshmi e dëmit që luan me një burrë më pak. Në ato shtatë raste kur Arsenali është zvogëluar në dhjetë burra, ata nuk kanë arritur të fitojnë – barazimi katër herë dhe humbja e tre. Për më tepër, secili prej kartave të tyre të kuq gjatë vitit 2020/21 ka ardhur kur rezultatet të jenë nivele, duke i dhënë fund shpresave të tyre për të kërkuar një fitues.

Ironia – ose diçka e ngjashme me këtë, gjithsesi – është që Arsenal nuk duket se po mëson ndonjë mësim, dhe vonë ata kanë filluar të marrin më shumë kartona të kuq sesa kanë pikë. Në gjashtë ndeshjet e tyre të fundit në Premier League, ata kanë vetëm dy pikë në emrin e tyre; por në atë kohë, janë parë tre lojtarë – Nicolas Pepe, Granit Xhaka dhe Gabriel Magalhaes – të përjashtuar.

Almostshtë pothuajse e pazakontë të dëgjosh tani për një kohë kur Arsenali nuk kanë kishte dërguar një burrë.

: Mikel Arteta
Arteta duhet të zbatojë një disiplinë nëse Arsenali do të përmirësojë ndonjëherë | Pishinë / Getty Images

Për të shtuar fyerjen e lëndimit, natyra e shkarkimeve është thjesht e pafalshme. Në barazimin 0-0 të nëntorit me Leeds, Kokëçurrja qesharake e Nicolas Pepe në epokën e VAR i dha atij urdhrat e tij të marshimit nga gjyqtari Anthony Taylor, para se Granit Xhaka të vendoste në mënyrë të pashpjegueshme të kapte Ashley Westwood të Burnley nga fyti në Humbja e Arsenalit 1-0 në Burnley.

Padyshim, i vetmi lojtar që mund të falet është Gabriel – por edhe ai duhet ta kishte ditur më mirë sesa të tërhiqte Theo Walcott të Southampton pasi ishte rezervuar jo më pak se pesë minuta më parë. Tani, ai nuk do të jetë i disponueshëm kundër një prej sulmuesve më në formë të Premier League, Dominic Calvert-Lewin, kur Arsenali të marrë një Everton më të mirë në vazhdim.

Pyetja në buzët e shumë njerëzve është një pyetje e thjeshtë. Pse Pse lojtarët e Artetës nuk po mësojnë dhe pse menaxheri nuk ka marrë kontrollin e temperamentit të lojtarëve të tij? Përgjigja për këtë nuk dihet ende, por ajo që dimë është se fushata e mjerueshme e Arsenalit tashmë i ka parë ata të thyejnë një rekord 61-vjeçar të klubit të humbjes së katër ndeshjeve të njëpasnjëshme në shtëpi.

Kur Arteta mbërriti në Emirates, atij iu kërkua të rimodelonte, rindërtonte dhe rindërtonte identitetin e vërtetë të Arsenalit, duke i bërë ata një ekip që jo vetëm fiton me stil por tregon zellin dhe vendosmërinë që ekipet e hershme të Arsene Wenger zotëruan pa mundim.

Por me kalimin e kohës, duket se ka shumë pak nga ai ndryshim që po zbatohet, dhe në vend të kësaj një kujdes falas, qëndrimi gjithçka duket se ka dalë në pah. Arteta ka deklaruar publikisht se lojtarët e tij po ‘lëshojnë skuadrën’ dhe janë ‘budallenj’ – ai tani duhet t’i mbështesë ato fjalë në dhomën e zhveshjes dhe të rregullojë shtëpinë e tij, para se të jetë tepër vonë.

Source link

LE PERGJIGJE

T'lutem fut komentin tuaj!
T'lutem fut emrin ketu