Aktualizado

30/03/2021 –
00:18

Unes Katar me të vërtetë i aftë për të organizuar një Kupë Bote? Ashtë një pyetje që vetëm tani po vjen në buzët e disa prej futbollistëve dhe kombeve më të shquara të Evropës.

Pushimi ndërkombëtar i marsit ka parë ekipe të shumta që protestojnë kundër mundësisë për të luajtur Kupën e Botës 2022 në Katar, me kualifikimet që po zhvillohen tani në Evropë.

Katari u dha me të drejtat për të pritur Kupën e Botës 2022 nga FIFA në 2010, duke mposhtur konkurrencën nga ofertat nga SHBA, Koreja e Jugut, Japonia dhe Australia në votim.

Në atë kohë, pati trazira në mendimin e turneut më prestigjioz ndërkombëtar të futbollit që po mbahej në një vend që praktikisht nuk kishte histori të mëparshme në këtë sport.

KatarMungesa e trashëgimisë së futbollit e ka parë atë që duhet të ndërtojë tetë stadiume të reja në kohë për 2022, ndërsa vetë finalet u zhvendosën në dimër për të luftuar nxehtësinë e skajshme të verës.

Pse protestat po shfaqen vetëm tani?

Megjithëse Katar nuk kishte patur kurrë reputacionin më të lartë për vlerat e tij të të drejtave të njeriut dhe trajtimin e punëtorëve migrantë, një raport i Guardian botuar më 23 shkurt ka nxjerrë në shesh këto dy çështje.

Raporti deklaroi se, që nga Katar u dha Kupa Botërore në 2010, më shumë se 6,500 punëtorë migrantë kanë vdekur në vend, me klimën e nxehtë dhe kushtet e punës dhe të jetesës duke u treguar si shpjegime të mundshme.

Raporti i Guardian goditi më shumë në Norvegjia, ku klubet e Eliteserien si Tromso i kanë bërë thirrje federatës së vendit për të bojkotuar Kupën e Botës në 2022.

Ekipi kombëtar i Norvegjisë ishte i pari që protestoi në mars, duke shfaqur bluza me të shkruar “Të drejtat e njeriut brenda dhe jashtë fushës” përpara kualifikimit të tyre kundër Gjibraltarit të Mërkurën e kaluar.

Gjermania ndoqën shembullin të enjten përpara kualifikimit të tyre me Islandën, me çdo anëtar të formacionit të tyre fillestar duke shfaqur një letër për të lexuar “Të drejtat e Njeriut” në bluzat e tyre.

Dyshja e Bayern Munchen Joshua Kimmich dhe Leon Goretzka, të cilët kanë mbledhur miliona euro për bamirësi gjatë pandemisë së koronavirusit në Gjermani, ishin më të shprehurat.

“Unë mendoj se jemi 10 vjet tepër vonë për të bojkotuar Kupën e Botës,” Kimmich i tha L’Equipe.

“Nuk u caktua këtë vit, por disa vjet më parë. Ne duhet të kishim menduar për bojkot në atë kohë. Tani duhet të shfrytëzojmë rastin dhe të përdorim reklamën tonë për të rritur ndërgjegjësimin për gjërat. Por kjo nuk varet vetëm nga ne futbollistët. .. ne duhet të punojmë së bashku “.

“Ne kemi Kupën e Botës që po afrohet dhe do të ketë diskutime rreth tij,” shtoi Goretzka. “Ne donim të tregonim se nuk po e shpërfillim atë. Ne kemi një shtrirje të madhe dhe mund ta përdorim atë për të dhënë një shembull për vlerat për të cilat duam të qëndrojmë”.

Federata Gjermane e Futbollit nuk është në favor të bojkotimit të Kupës së Botës 2022, ndërsa homologët e tyre norvegjezë janë të pavendosur në veprimet e tyre përfundimtare.

Norvegjia u bëri thirrje më shumë ekipeve kombëtare të bashkohen me ta dhe Gjermania në protestat e tyre përpara kualifikimit të tyre kundër Turqisë të Shtunën. “Kush eshte tjetri?” lexohej në bluzat e tyre.

Lojtarët norvegjezë gjithashtu mbajtën pesë gishta gjatë himnit kombëtar në lidhje me nenin 5 të Aktit për të Drejtat e Njeriut, i cili thotë “Gjithkush ka të drejtën e lirisë dhe sigurinë e personit”.

Ishte Holandë, doli, kush do të ishte më pas. Ata shfaqën fanella me parullën “Futbolli mbështet ndryshimin” përpara kualifikimit të tyre me Letoninë të Shtunën.

Kombëtarja daneze mbante të njëjtën parullë në fanellat e tyre përpara kualifikimit të tyre kundër Moldavisë të Dielën.

Ndërsa mund të jetë tepër vonë për të planifikuar një bojkot të unifikuar të Kupës së Botës 2022, bota e futbollit më në fund po qëndron ulur dhe po vëren se çfarë po ndodh në Katar.

Source link

LE PERGJIGJE

T'lutem fut komentin tuaj!
T'lutem fut emrin ketu