“Ky sezon është budalla. Njerëz të drejtë, afati i transferimit të janarit është pranë nesh, dhe gjatë javëve në vijim do të trajtohemi me pëshpërima dhe thashetheme të panumërta nga bota e futbollit – shumica e të cilave rezultojnë mbeturina absolute.

Një histori transferimi e shfaqur kohët e fundit, e cila duket se ka pak më shumë përmbajtje për të se sa shumica është interesimi i Liverpool dhe Manchester United për Yves Bissouma.

Të dy palët mund të vendosen të shohin një mesfushor kryesor të largohet nga klubet e tyre përkatëse gjatë muajve të ardhshëm – me Georginio Wijnaldum dhe Paul Pogba potencialisht po drejtohet për kullota të reja – dhe Bissouma po monitorohet nga afër nga çifti i Premier League.

Interesi për mesfushorin e pulëbardhave nuk është i kufizuar vetëm në këto brigje, me klube në Francë dhe Spanjë gjithashtu që mbajnë skedarë për Mali, kështu që çfarë është gjithë bujë për?

Ne kemi hedhur një vështrim më të afërt të kredencialeve të padyshimta të 24-vjeçarit dhe kemi përshkruar saktësisht se çfarë ai mund t’i sjellë një punëdhënësi të ri të ardhshëm.

Yves Bissouma
Bissouma është më se i kënaqur me topin në këmbët e tij | Alex Livesey / Getty Images

Nëse jeni duke kërkuar për një lojtar që do t’ju rrëmbejë 15 gola në sezon nga mesfusha ose të prodhojë pasime për ndarjen e mbrojtjes për të zhbllokuar mbrojtjet, atëherë keni ardhur te njeriu i gabuar (kjo që thuhet, greva e tij e vetme këtë sezon larg në Everton nuk ishte keq).

Sidoqoftë, nëse keni nevojë për një mesfushor që është i kënaqur me topin në këmbët e tij dhe më shumë se i aftë në shpërndarjen te shokët e tij të skuadrës, atëherë Bissouma është pikërisht ai që po kërkoni.

Derisa Brighton nuk kanë qenë në të mirën e tyre këtë fushatë, skuadra e Graham Potter krenohet me faktin se është në gjendje të mbajë topin dhe të mbajë sulmet, dhe Mali ndërkombëtar është një pjesë e madhe e këtij etosi.

Ai e ka provuar veten të jetë i qetë duke marrë topin nga mbrojtësit dhe duke hapur ndeshjen në gjysmë kthesë, ndërsa këmbët e tij të shpejta dhe aftësia për të zhvendosur në mënyrë të përsosur peshën e tij do të thotë se ai është më se i aftë për të marrë topin nën presion.

Ayoze Perez, Yves Bissouma
Bissouma hyn në një sfidë | Michael Regan / Getty Images

Pavarësisht dëshirës së tyre për të luajtur futboll dhe për të mbajtur posedimin, Brighton janë përfundimisht një skuadër që kanë kaluar pjesën më të madhe të qëndrimit të tyre në Premier League duke luftuar drejt fundit të tabelës.

Prandaj, njerëzit e Potterit duhet të jenë në gjendje të prishin lojën kur janë vendosur në gjysmën e tyre dhe Bissouma është një nga kontribuesit kryesorë të kësaj detyre.

Mesfushori ka ndërgjegjësimin pozitiv dhe nusen për të ndërhyrë dhe për të prishur lojën e opozitës, ndërsa ai ka motorin dhe fokusin e nevojshëm për të luftuar për 90 minuta ndërsa ekipet kërkojnë të krijojnë presion dhe të zgjedhin bllokimin e Brighton.

FBL-ENG-PR-LEICESTER-BRIGHTON
Bissouma do të ishte perfekte për çdo skuadër që i pëlqen të sulmojë shpejt | BEN STANSALL / Getty Images

Të jesh në gjendje të prishësh lojën është mirë dhe mirë, por nëse nuk ke aftësinë të mbash topin dhe të bësh diçka me posedimin që sapo ke fituar për ekipin tënd, atëherë do të jesh shumë i kufizuar si mesfushor.

Aftësia e Bissouma për të mbajtur topin dhe sulmet në pranverë është bërë një tipar i lojës së Brighton pasi ai ka filluar të vendoset në Angli, duke e bërë atë opsionin e përsosur për çdo anë që shikon të presë presion përpara se të shpërthejë përpara.

Ashley Barnes, Yves Bissouma
Bissouma mund të prishë lojën në qendër të parkut | Richard Heathcote / Getty Images

Asnjë lojtar në skuadrën e pulëbardhave nuk i afrohet as Bissouma në radhët e ballafaqimit këtë sezon.

Zbatuesi i mesfushës ka përfunduar një mesatare prej 3.3 trajtimesh për ndeshje këtë sezon – qetë shifra më e lartë në skuadrën e Brighton. Sidoqoftë, natyra e tij luftarake e sheh që herë pas here tejkalon kufirin, pasi kishte marrë tashmë katër kartonë të verdhë dhe një të kuq Premier League këtë fushatë.

Do të ishte e gabuar të provohej dhe të zvogëloje brezin e zjarrtë të mesfushorit pasi kjo është një pjesë e lojës së tij që e bën atë një lojtar kaq të rrumbullakosur, por nëse ai mund të tregojë pak më shumë pjekuri ndërsa zhvillohet do ta ndalonte atë të merrte rezervime të panevojshme.

Yves Bissouma, Fabinho
Bissouma ka motorin e nevojshëm si një zbatues i mesfushës | Pishinë / Getty Images

Nëse do të luash në qendër të çdo mesfushë të Premier League është pak e dhënë që do të jesh i aftë, por Bissouma ka një motor për të rivalizuar më shumë.

Përveç humbjes së Brighton ndaj Manchester United në shtator – të cilin mesfushori e humbi me pezullim – Bissouma ka filluar çdo ndeshje në ligë për ekipin e Potters këtë sezon dhe është zëvendësuar vetëm një herë.

Ndërsa kjo mund të duket një pikë relativisht e dobët për t’u bërë (pse ai është ndoshta lojtari i tyre më i mirë) nuk do të ai luan pothuajse çdo minutë të sezonit?), Mali ndërkombëtar vazhdon të prodhojë vrapime të mushkërive gjatë 90 minutave ndërsa përpiqet të lidhë lojën e Brighton.

Në të vërtetë, ai mund të përshtatet në shumicën e stileve të lojës, pavarësisht nëse jeni duke kërkuar të mbani topin dhe keni nevojë për teknikë cilësorë në qendër të fushës, ose keni nevojë për dikë me një motor që mund të mbajë topin. Nuk ka shumë gjëra që ky djalë nuk mund të bëjë.Source link

LE PERGJIGJE

T'lutem fut komentin tuaj!
T'lutem fut emrin ketu