Cankesat në lidhje me VAR zakonisht lidhen me lojtarët që janë milimetra jashtë loje ose se si “po vret lojën” dhe duhet të hiqet, megjithatë E shtuna në mbrëmje kualifikimi për Kupën e Botës midis Portugalisë dhe Serbisë ishte i mbështjellë me polemika pikërisht për arsyen e kundërt: mungesa e teknologjisë VAR.

Pasojat nga Portugaliabarazohet 2-2 me Serbia në kualifikimin për në Katar 2022 ka qenë masiv, pasi Cristiano Ronaldo iu mohua një gol në kohën e ndërprerjes, i cili kapërceu qartë kufirin dhe do t’i jepte skuadrës së tij të tre pikët. Ashtë një vendim i cili do të ishte ndryshuar pothuajse përfundimisht nga VAR ose teknologjia e linjës së qëllimit.

Pse nuk kemi VAR ose vijë golash në kualifikimet e Kupës së Botës?

Përgjigja është mjaft e thjeshtë. Për shkak të faktit që jo të gjitha stadet e përfshira në kualifikime janë të pajisura për të përdorur teknologjinë VAR ose line-line, u konsiderua e padrejtë për ta përdorur atë në disa stadiume dhe jo në të tjerët, kështu që vendimi u mor nga organet drejtuese të futbollit për të mos e përdorur atë në çdo kualifikues për të siguruar një fushë të barabartë loje.

Të irrituar Portugalia trajner kryesor Fernando Santos ka kërkuar që VAR të përdoret në ndeshjet kualifikuese pas barazimit të skuadrës së tij të Shtunën.

“Arbitri kërkoi falje dhe unë kam shumë respekt për të, por nuk është e lejueshme që, në një konkurs si kjo, të mos ketë VAR ose teknologji të vijës së qëllimit,” Santos i tha A Bola.

“Topi ishte gjysmë metri brenda portës, nuk kishte asnjë pengesë midis portierit dhe vijës së portës. Ishte shumë e qartë”.

Zhgënjimi VAR i Spanjës kundër Greqisë

Këto komente ndjekin zhgënjimin e ngjashëm nga ekipi kombëtar spanjoll mbi mungesën e teknologjisë në ndeshjet pas barazimit të tyre me Greqia në Granada.

Greqia u dha një penallti e diskutueshme e cila ishte e mjaftueshme që ata të merrnin një pikë nga ndeshja.

Spanja mbrojtës Inigo Martinez i bëri të qarta ndjenjat e tij pas lojës.

“Padyshim, unë jam me të vërtetë i zemëruar,” tha ai.

“Ashtë një moment që ata ju bëjnë të paguani. Ne nuk jemi të kënaqur me shortin dhe me VAR do të kishte qenë një histori tjetër.”

Pra, polemika VAR gjëmon. Sidoqoftë, paaftësia e shumë kombeve më të vegjël për të përballuar instalimin e një teknologjie të tillë në stadiume do të thotë që lojtarët dhe trajnerët do të duhet të pranojnë se nuk ka gjasa të ketë arbitrim video në këtë konkurs së shpejti.

Source link

LE PERGJIGJE

T'lutem fut komentin tuaj!
T'lutem fut emrin ketu