A ka përmendur dikush që Liverpool ka nevojë për një qendër mbrojtës të ri akoma?

Jo

Atëherë më lër të jem i pari.

Liverpool keni nevojë për një mbrojtës të ri qendror.

Vendimi për të mos zëvendësuar Dejan Lovren gjatë verës ishte llogaritur, por klubi nuk mund të kishte ligjëruar për dëmtimet në fund të sezonit të Virgil van Dijk dhe Joe Gomez kaq herët në fushatë.

Jurgen Klopp ka sugjeruar që dritarja e janarit do të jetë e qetë dhe kjo është bërë jehonë nga të gjithë afër klubit. Por le ta pranojmë: një sfidë e qëndrueshme në të gjitha frontet thjesht nuk është e zbatueshme me Joel Matip si mbrojtësi i vetëm natyror, i vendosur qendror.

Me klubet e Mançesterit që vijnë prapa në garën për titull dhe RB Leipzig qëndron në pritje në skenën kontinentale, nevojiten përforcime nëse Liverpool do të realizojë ambiciet e tij këtë sezon.

Për këtë qëllim, ne kemi parë një numër emrash të lidhur, dhe ai që është rishfaqur si një objektiv i dukshëm është Schalkeështë Ozan Kabak.

Rritja e re e interesit mbi situatën e mbrojtësit duket se vjen nga një raport në Atletikës, në të cilin James Pearce sugjeron se Jurgen Klopp nuk ka interes të nënshkruajë një qendër mbrojtës me përvojë – në vend të kësaj preferon të zhvillojë si Rhys Williams dhe Nat Phillips, ose të rekrutojë një mbrojtës më të ri i cili mund të rritet në një alternativë afatgjatë për Matip ose Van Dijk

Ai kontrollon emrin e Kabak, duke vënë në dukje se Liverpool vendosi të mos lëvizë për të në nëntor, pasi ishte vendosur nga çmimi i skuadrës gjermane prej 22.5 milion £.

Një lëvizje, pra, duket më pak e mundshme tani sesa bëri dy muaj më parë, por ia vlen të shohim vetëm atë që Liverpool shikon te 20-vjeçari – dhe çfarë mund të na tregojë për planet e tyre të ardhshme të rekrutimit.

Në shikim të parë, ai nuk duket të jetë një zgjedhje e jashtëzakonshme, dhe në një kohë kur Dayot Upamecano është në treg, ai sigurisht nuk është objektivi i dukshëm. Sidoqoftë, kjo shënon një kuti për Liverpoolin – ata duan ta gjejnë vlerën atje ku të tjerët nuk e shohin fare.

Kabak u pa si një talent i mrekullueshëm kur hyri nëpër radhët në Galatasaray, por ai mund të kishte zgjedhur lëvizjet e tij të karrierës më me mençuri që atëherë. Ai u bashkua me Stuttgart në janar 2019, por pas rënies së tyre në Bundesliga 2, ai u bashkua me Schalke – i cili mund të shkojë drejt këtij sezoni ndërsa ulen në fund të tabelës.

Pavarësisht nga përpjekjet e ekipit përreth tij, megjithatë, Kabak ka ruajtur reputacionin e tij si një mbrojtës i vështirë, mbrojtës i frikshëm nga ajri. Ai mund të qëndrojë në një modest 6ft 1 “, por pseudonimi i tij i prerë ‘Muri Turk’ nuk u shfaq rastësisht.

Ai dallohet në duele si në tokë dhe në ajër, por është gjithashtu i aftë në mbajtjen e topit dhe lëvizjen e tij përpara – diçka që ekipi i rekrutimit të Anfield kërkon ta kërkojë në qendërmbrojtësit e tyre.

Ka një impulsitet në lojën e tij që Liverpool do të shpejt të çrrënjosë. Ndryshe nga Van Dijk dhe Gomez, të cilët trajtojnë vetëm kur është absolutisht e nevojshme, Kabak është i shpejtë për t’u angazhuar dhe i prirur për vendimmarrje të nxituar. Fineshtë në rregull kur je Fabinho – përndryshe jo aq shumë.

Në rekordin e tij ka edhe disa njolla që mund të shpjegojnë pse Liverpool kanë hezituar deri më tani të tërheqin këmbëzën. Në fillim të këtij sezoni, atij iu dha një karton i kuq për të pështyrë në një kundërshtar, megjithëse është raportuar se një seri e keqe në një lojtar të ri nuk ka të bëjë domosdoshmërisht me Klopp, i cili mendon se pjekuria vjen me kohën.

Një rregullt për vendin e tij dhe që i afrohet 100 ndeshjeve në nivelin e klubit, interesi për Kabak sugjeron që Liverpooli është në treg për një diamant të përafërt. Dikush me përvojë në ekipin e parë, megjithatë i ri dhe mjaft i lakueshëm për t’u formuar në një tjetër Gomez ose Van Dijk.

Liverpool nuk bën nënshkrime afatshkurtra, kështu që gjetja e dikujt si Kabak që mund të plotësojë një boshllëk tani për tani dhe luaj një rol në planin afatgjatë mund të jetë çelësi për zgjidhjen e problemit në janar.

Ndërsa gjërat qëndrojnë, Klopp është një lëndim i Fabinho larg nga caktimi i tij për fanellën # 2 për gjysmën e dytë të sezonit.

Mesazh kaq i kujdesshëm apo jo, Liverpool do ta dijë se çfarë i duhet këtij muaji. Dhe fati i Premier League titulli mund të qëndrojë mbi ta duke e gjetur.

Source link

LE PERGJIGJE

T'lutem fut komentin tuaj!
T'lutem fut emrin ketu