Sulmuesi në formë Ruzaigh Gamiliden i dha Swallows epërsinë 2-0 në pjesën e parë për të çuar rezultatin në shtatë gola në kampionat këtë sezon.

Sidoqoftë, City nuk u tërhoq pasi tërhoqi një mbrapa me anë të Mduduzi Mdantsane për të bërë 2-1 nëntë minuta në pjesën e dytë.

Dallëndyshet pastaj shtyn për një gol tjetër dhe ata shënuan menjëherë pas shënimit të orës kur Junaid Sait shënoi golin e tij të parë në ligën e fluturimit të lartë për të bërë 3-1 për nikoqirët.

Golashënuesi më i mirë i qytetit Mdantsane përfundoi skuadrën e tij në kohën e ndaljes, por goditja e vonë e mesfushorit sulmues provoi të ishte një ngushëllim pasi Swallows mbajti fitoren 3-2.

Fitorja pa dallëndyshet të shkonin në nivele me pikë PSL udhëheqësit e regjistrit, Mamelodi Sundowns, ndërsa City mbeti i katërti në renditje.

Ndërkohë, Stellenbosch FC siguroi një fitore të rehatshme 2-0 ndaj një ane të Tshakhuma Tsha Madzivhandila (TTM) në Stadiumin Danie Craven në Kepin Perëndimor.

TTM ishin në gjendje të përmbajnë Stellies në pjesën e parë, por nikoqirët arritën të thyejnë bllokimin deri në mars Van Heerden në minutën e 75-të për të bërë 1-0 ndaj Stellenbosch.

Phathutshedzo Nange vulosi fitoren e Stellenbosch 2-0 me nëntë minuta në orë dhe ishte goli i parë i mesfushorit për klubin.

Fitorja e çoi Stelllenbosch në vendin e shtatë në renditjen e kampionatit, ndërsa Tshakhuma, i cili tani është pa fitore në katër ndeshje, ra në vendin e 12-të.

Në stadiumin Mbombela në Nelspruit, Baroka dhe TS Galaxy luajtën një barazim 2-2 në një ndeshje tërheqëse.

Ngecja u thye në pjesën e dytë kur Ananias Gebhardt dhe Gerald Phiri morën dy gola të shpejtë respektivisht pak para orës për t’i dhënë Baroka epërsinë 2-0.

Galaxy më pas ra në fazat përmbyllëse të ndeshjes dhe ata tërhoqën njërin mbrapa përmes Mokete Mogaila për të bërë 2-1 me Mxolisi Macuphu që ofroi një asist.

Rikthimi ishte i plotë në minutën e 86-të dhe ishte Macuphu, ai që shënoi për të siguruar që takimi të përfundojë në barazim 2-2.

Barazimi la që Baroka dhe Galaxy të renditen përkatësisht të tetë dhe të 11-të në renditjen e kampionatit.

Së fundmi, Lamontville Shigjeta te Arta‘përplasen me Zi Leopardët në Stadiumin Sugar Ray Xulu u shty për shkak të kushteve të këqija të motit.Source link

LE PERGJIGJE

T'lutem fut komentin tuaj!
T'lutem fut emrin ketu