Ish sulmuesi i Leeds United, Noel Whelan, mendon se Marcelo Bielsa duhet të shikojë për të marrë sulmuesin e Liverpool Divock Origi në Elland Road në janar.

Origjina, 25, ka qenë me Liverpool që nga viti 2015 por rrallë ka qenë në gjendje të komandojë një vend të rregullt startues. I përdorur kryesisht nga stoli i zëvendësuesve, ai paraqiti në 28 ndeshje gjatë sezonit fitues të titullit të Reds për 2019-2020.

Sidoqoftë, përfaqësuesi belg ka luajtur vetëm shtatë minuta të fushatës së Liverpool në kampionatin 2020-21. Ai ka bërë tre startime në Ligën e Kampionëve, por duket se nuk është në rregull për sa i përket ligës.

Me këtë në mendje, Jurgen Klopp mund të kërkojë ta dërgojë atë në huazim në janar.

Nuk do të jetë hera e parë që ka ndodhur, pasi ai luajti sezonin 2017-18 si huazim me klubin gjerman Wolfsburg. Ai pa shumë veprime në Bundesliga dhe shënoi gjashtë gola për klubin.

Sikleti i Liverpoolit për pasuritë përpara e bën të vështirë që ai të shohë shumë veprime në Anfield këtë term.

Leeds kanë nevojë për fytyra të reja në përpjekjen e tyre për të qëndruar në krye të avionit. Pasi u promovuan, ata bënë një fillim inkurajues por tani janë poshtë në vendin e 14-të në renditje.

Disa fuqi të freskëta zjarri në janar nuk do të shkonin keq dhe Whelan dëshiron që atëherë të vërë në shënjestër Origi.

“Unë do të doja të shihja Leeds të tregonte pak si qëllim në merkaton e janarit dhe të shkoja dhe të nënshkruaja një sulmues që ka përvojë në Premier League,” i tha ai Futboll i Brendshëm. “Ne kemi nevojë për një lojtar që do të jetë kompliment për skuadrën dhe Origi është përshtatja perfekte.

“Ai vjen nga stoku i shkëlqyeshëm në Liverpool. Atij i pëlqen të vrapojë pas, ai është një central elektrik, ka ritëm, forcë dhe aftësi ajrore. Ne kryesisht sulmojmë ato zona të gjera kështu që ai po mbledh shumë kuti për mua. “

Mesfushori në radar

Një goditje 6-2 në duart e Manchester United hera e fundit kur filluan këmbanat e alarmit. Veshja Yorkshire është ende shtatë pikë mbi zonën e rënies, por gjërat mund të ndryshojnë shpejt.

Bielsa dëshiron më shumë krijimtari në mes të parkut dhe Reading’s Michael Olise është një lojtar që ata dëshirojnë. Mesfushori ka bërë përshtypje në fillimin e fortë të Royals në sezonin e Kampionatit, me katër gola dhe shtatë asistime.

Shaqiri Origi Liverpool TEAMtalk

Reading dëshiron të zgjasë kontratën e tij e cila skadon në qershor 2022 për të rritur tarifën e tij të blerjes. Një raport nga Football Insider pretendon se Olise ka një klauzolë lirimi prej 8 milion £ në kontratën e tij dhe Liverpool është gjithashtu i etur.

LEXO MË SHUMË: Leeds shënjestër të shikuar nga Ujqërit

Source link

LE PERGJIGJE

T'lutem fut komentin tuaj!
T'lutem fut emrin ketu