Pundit dhe ish sulmuesi i Arsenalit Kevin Campbell thotë se shefi i Gunners Mikel Arteta duhet të jetë vendimtar në afatin kalimtar të janarit dhe të dërgojë tre yje në huazim.

Kalimi i huazimit të Sead Kolasinac në skuadrën gjermane Schalke tashmë është dhënë drita jeshile.

Dhe Arteta ka deklaruar se shkarkimi i lojtarëve është një përparësi.

Me këtë në mendje, Campbell ka identifikuar tre lojtarë të Gunners që do të përfitonin nga marrja e më shumë veprimeve të ekipit të parë diku tjetër.

Treshja janë Eddie Nketiah, Reiss Nelson dhe Joe Willock.

Pavarësisht Arsenal duke luftuar për gola, sulmuesi rezervë Nketiah ka filluar vetëm tre ndeshje të Premier League këtë sezon.

Sidoqoftë, ai ka qenë efektiv në lojërat e kupave. 21-vjeçari, i cili kishte një magji huazimi në Leeds sezonin e kaluar, ka shënuar tre herë në Europa League dhe një herë në Kupën EFL.

Ai gjithashtu shënoi në Premier League të fitojë ndaj West Ham përsëri në shtator.

It’sshtë një histori e ngjashme me Willock, i cili ka tre gola në Europa League. Por ai ka filluar vetëm dy herë në Premier League dhe ka dalë nga pankina tre herë.

Nelson ka parë vetëm 70 minuta veprim të Premier League këtë term. Përsëri, ai është përdorur më shumë në Evropë.

Campbell thotë që të tre duhet të luajnë më shumë për të fituar përvojën që do të përfitonte nga Arsenali në planin afatgjatë.

I tha Campbell Futboll i Brendshëm (përmes Metro): “Disa nga këta të rinj shumë të talentuar dhe të talentuar duhet të luajnë futboll të rregullt.

“Sapo të luajnë futboll të rregullt, ata do të jenë lojtarë shumë më të mirë kur të kthehen në Arsenal.”

Campbell thotë se futbolli i rregullt është thelbësor për zhvillimin

Eddie Nketiah, Joe Willock

Campbell shtoi: “Të jesh një lojtar me pak pjesë është një gjë, por lojëra të rregullta, fillimet e rregullta bëjnë një ndryshim masiv në psikikën e lojtarit.

“Më thanë që Reiss Nelson, ndoshta Joe Willock, mund të dalë në huazim në janar. Do të ishte vërtet mirë për karrierën e tyre.

“Mendoj se Nelson mund të shkojë në një klub të Premier League ose në një klub të kampionatit. Por Kampionati është më i ashpër, kjo mund të jetë një lëvizje më e mirë.

“Nketiah rrëmbeu një asist të shkëlqyeshëm kundër Southampton dhe Mikel Arteta thjesht po përpiqet të gjejë ekuilibrin e duhur.

“Reallyshtë vërtet e vështirë. Unë mendoj se Nketiah ka nevojë për një sezon nën rripin e tij duke luajtur futboll të rregullt.

“Oneshtë një gjë që vjen tani dhe përsëri në Arsenal, por ju kurrë nuk bëheni të stazhionuar në atë mënyrë. Kur luani një javë brenda, një javë jashtë mësoni shumë më shumë.

“Ai nuk e filloi me të vërtetë gjatë magjisë së tij të huazimit në Leeds. Nketiah duhet të dilte me hua për të mësuar profesionin e tij, ai me të vërtetë duhet.

“Ai nuk do të startojë për Arsenalin shumë shpesh, kështu që çfarë bën? A është i lumtur sapo është ulur në stol?

“Sapo të mësojë profesionin e tij, ai do të jetë një lojtar tjetër sepse ai e di se ku është qëllimi.”

Nketiah bëri 17 paraqitje të Kampionatit për Leeds por 15 prej tyre ishin nga stoli. Ai shënoi tre gola gjatë kohës së tij në Elland Road.

Source link

LE PERGJIGJE

T'lutem fut komentin tuaj!
T'lutem fut emrin ketu