Jamie Carragher mendon se mbrojtësi i Liverpool, Trent Alexander-Arnold duhet të flasë me legjendën e klubit Steven Gerrard për të adresuar rënien e tij në formë.

Aleksandër-Arnold ka qenë një rregullt në anën e Reds që kur bëri debutimin e tij si një adoleshent në tetor 2016. Shfaqjet e tij në krahun e djathtë kanë ndihmuar Merseysiders të fitojnë si Premier League ashtu edhe Champions League.

Asi i lindur në Liverpool ka fituar 12 ndeshje në Angli dhe mendohet si një nga lojtarët më të mirë përreth. Megjithatë, ai ka luftoi për të ruajtur standardet e tij të mëparshme të larta në 2020-2021.

Zhytja e tij në formë ka përkuar me rrëshqitjen e Liverpool. Njerëzit e Jurgen Klopp janë tani të katërtit në tabelë pas një zhvillimi prej tre pikësh nga pesë ndeshje.

Mbrojtja e titullit të tyre është nën kërcënim serioz. Taktiku gjerman ka nevojë për yjet e tij më të mirë që të performojnë në sa më mirë. Dhe, duke pasur këtë në mendje, Carragher mendon se i riu duhet të ketë një bisedë me shefin e Rangers.

“Ne shumë lehtë harrojmë se Trent Alexander-Arnold është vetëm 22 vjeç,” Carragher shkruajti në kolonën e tij për Telegrafi. “Trent mund të bëjë më keq sesa të ndajë një telefonatë private me Steven Gerrard.

“Më kujtohet mirë se si Stevie kapërceu një rënie të lehtë pas përparimit të tij të parë fillestar në ekipin e parë, duke u kthyer në më të mirën e tij. Ndodh.”

Kriza e mbrojtësit ka nevojë për adresim

Humbja e Virgil van Dijk ka qenë një faktor kritik në sezonin e belbëzimit të Liverpool. Reprezentuesi Hollandez do të humbasë pjesën më të madhe të fushatës pasi i është nënshtruar një operacioni në gju.

Anëtarët e tjerë të rojes së pasme të klubit gjithashtu janë thyer, me Joe Gomez që mungon. Joel Matip u kthye të përballej me Burnley ndërsa gjigandët e Anfield u rrëzuan në humbjen e tyre të parë në shtëpi në 68 ndeshje të enjten.

Mendohej se ata do të sillnin një mbrojtës të ri këtë muaj për të mbuluar për Van Dijk. Por asgjë nuk ka ndodhur dhe duket sikur Klopp do të arrijë me ato që ka.

Virgil van Dijk TEAMtalk

Carragher mendon se është një vendim i gabuar dhe përplasi hierarkinë e klubit për dështimin për të vepruar.

“Unë besoj se përgjigja e klubit duhet të ishte aktivizuar në 19 Tetor, ditën kur u konfirmua operacioni i gjurit i kryqëzuar i Virgil van Dijk,” shtoi ai. “Mendimi i shkurtër është i panevojshëm. Thashë atëherë nuk mendoja se Liverpool mund ta fitonte kampionatin nëse nuk do të kishte një mbrojtës të ri në vend më 1 janar.

“Ata kishin nevojë për një para se të plagosej Joe Gomez. Rekordi i paraqitjes së tij dhe Joel Matip ishte informues për këtë.

“Sinqerisht, është e pahijshme që tre muaj më vonë dhe me dritaren e transferimit tani të hapur, Klopp u ndie i detyruar të përdorë Jordan Henderson në pozicionin kundër Manchester United.”

LEXO MË SHUMË: Legjenda shuhej nga shembja e treshes

Source link

LE PERGJIGJE

T'lutem fut komentin tuaj!
T'lutem fut emrin ketu