Topçinjtë kanë vetëm një fitore në nëntë ndeshjet e tyre të fundit në Premier League dhe e gjejnë veten një të 15-të zhgënjyese në tabelë

Portieri i Arsenalit Bernd Leno ka dhënë një verdikt të ashpër për gjendjen aktuale të skuadrës së tij, duke thënë se ata nuk kanë disiplinë, qëndrim dhe vetëbesim.

Topçinjtë arritën të barazojnë Southampton 1-1 të Mërkurën, duke i dhënë fund një serie prej tre humbjeve radhazi në Premier League.

Por Arsenali ende e përfundoi ndeshjen në vendin e 15-të dhe me vetëm 14 pikë nga 13 ndeshjet e tyre të para të Premier League këtë sezon, numri i tyre më i ulët në këtë fazë të një fushate të nivelit të lartë që nga viti 1974-75.

Disiplina ka qenë një çështje e madhe nën Mikel Arteta, me kartonin e kuq të Gabriel kundër Shenjtorëve që i bëri shtatë të kuqe për Arsenalin që kur Arteta mori drejtimin në Boxing Day 2019, katër më shumë se çdo skuadër tjetër e Premier League në atë kohë.

Leno, megjithatë, ka mbrojtur Artetën, duke thënë se ai dhe shokët e tij të skuadrës janë fajtorë për pozicionin në të cilin gjenden aktualisht.

“Kjo [pressure on Arteta] nuk është aspak çështje. Trajneri është më së paku fajtor për faktin se ne jemi në këtë situatë, “i tha Leno Sky Germany.

“Nëse e shikoni mënyrën se si ne vraponim në fushë disa herë, atëherë lojtarët janë të vetmit që fajësojnë. Unë duhet të jem i sinqertë për këtë.

“Ne jemi duke marrë kartona të kuq, duke bërë gabime, duke qëndruar jashtë pozitës. Këto janë gjëra që ne i kemi adresuar qartë një mijë herë. Në fund, është një mungesë përqendrimi nga ana e lojtarëve.

“Trajneri nuk është një problem në dhomën e zhveshjes, nuk ka asnjë kritikë ndaj tij. Ne kritikojmë veten dhe lojtarët e dinë se ata janë përgjegjës.

“Ne në të vërtetë kemi cilësi, por papritmas ndodhi kjo ndërprerje. Por askush nuk mund t’ia vendosë atë vetëm një personi.”

Me Topçinjtë që patën vetëm një fitore në nëntë ndeshjet e tyre të fundit në Premier League (W1 D2 L6), Leno ka thënë se ka shumë arsye prapa rënies së klubit të tij në formë.

“Qëndrimi është i keq, disiplina mungon dhe ne nuk kemi vetëbesim. Ka shumë faktorë që luajnë këtu,” shtoi gjermani.

“Ne e kemi adresuar këtë shumë qartë brenda dhe të gjithë bien dakord që ne duhet ta ndryshojmë këtë shumë shpejt.”Source link

LE PERGJIGJE

T'lutem fut komentin tuaj!
T'lutem fut emrin ketu