Manchester United mund të përdorë javën e mbetur të afatit kalimtar të janarit për të gjetur një klub huazimi të përshtatshëm për nënshkrimin e verës adoleshente Facundo Pellistri. Por uruguaiani mbetet pjesë e planeve afatgjata në Old Trafford kështu që çdo lëvizje huazimi ka për të përfituar zhvillimin e tij.

Pellistri u bashkua me United për rreth 8 milion £ nga Penarol në afatin e transferimit në tetor dhe i është dhënë qëllimisht shumë kohë për t’u vendosur dhe përshtatur me mjedisin e tij të ri. Kjo do të thotë që i riu, i cili mbushi 19 vjeç në dhjetor, është ende duke pritur debutimin e tij në ekipin e parë dhe deri më tani ka luajtur vetëm për ekipin e klubit nën-23.

Facundo Pellistri
Pellistri është ende për të bërë debutimin e tij në ekipin e parë | Gareth Copley / Getty Images

Tifozët shpresonin që Pellistri, pasi ka qenë në stol disa herë në Ligën e Kampionëve, mund të dilte në fushë kur United u përball me Watford në raundin e tretë të Kupës FA në fillim të këtij muaji. Por një provë pozitive e koronavirusit përpara lojës e përjashtoi atë nga mosmarrëveshja.

Atletikës vëren se tashmë ekziston një ndjenjë se anësori i ri ka tejkaluar skuadrën nën-23, edhe nëse nuk është absolutisht i gatshëm për një rol të ekipit të parë me kohë të plotë.

Thuhet se klubi është i hapur për ta dërguar atë në huazim, megjithëse çdo ofertë do t’i nënshtrohet ‘shqyrtimit’ serioz për t’u siguruar që një lëvizje e mundshme do të jetë e dobishme. Si i tillë, ka një ngurrim për ta konsideruar Kampionatin si një opsion për shkak të natyrës fizike të kampionatit.

Në vend të kësaj, Celta Vigo dhe Lyon janë emëruar si destinacione të mundshme. Spanja në veçanti mund të jetë tërheqëse sepse nuk ka asnjë pengesë gjuhësore për lojtarin, ndërsa Lyon thuhet të ketë qenë i interesuar për Pellistri para se ai të nënshkruante me United.

FBL-LIBERTADORES-PENAROL-COLOCOLO
Pellistri ishte 18 vjeç kur u bashkua nga Penarol | SANDRO PEREYRA / Getty Images

Pellistri ishte stërvitur nga ish-heroi i kultit të Bashkuara Diego Forlan në Penarol, me Ole Gunnar Solskjaer duke hyrë në kontakt me ish-shokun e tij të skuadrës për një referencë të dorës së parë.

“Ai dukej si një klub ideal për të sepse ata do t’i jepnin kohën [to settle]. Edhe pse ai mund të kishte arritur dhe të luante drejtpërdrejt, ai është një djalë i ri, nuk mund ta nxitosh, sepse ai ka kushte për të vazhduar të rritet dhe të përmirësohet, ”tha Forlan 90 minuta muajin e kaluar.

“Pak nga pak ai do të marrë shansin e tij. Trajneri do të shohë se kur është momenti më i mirë [to play him], sepse ai arriti në një klub që menaxhohet në atë mënyrë dhe kjo është bukuria e tij “.

Për më shumë nga Jamie Spencer, ndiqni atë në Cicëroj dhe Facebook!

Source link

LE PERGJIGJE

T'lutem fut komentin tuaj!
T'lutem fut emrin ketu