Taktiku spanjoll ka përmendur nevojën për të qenë me familjen e tij gjatë pandemisë Covid-19

Rafael Benitez ka lënë rolin e tij si trajner i Dalian Professional, me spanjollin duke thënë se ai ka nevojë për të mbështetur familjen e tij përmes pandemisë së koronavirusit.

60-vjeçari u bashkua me klubin në 2019, dhe kishte bërë hapa përpara për t’i kthyer në sfidues në Super League të Kinës.

Sidoqoftë, ai njoftoi të Shtunën se kishte marrë vendimin për t’u ndarë me klubin në mënyrë që të ishte me familjen e tij.

“Fatkeqësisht, si shumë gjëra vitin e kaluar, Covid-19 ka ndryshuar jetën dhe projektet tona,” Benitez shkruajti në faqen e tij zyrtare. “Nga sot, si stafi im i trajnerit dhe unë fatkeqësisht nuk do të jemi më trajner i FC Dalian Professional

“Ka qenë një përvojë e pabesueshme dhe për këtë dua të falënderoj të gjithë stafin tim, trajnerët, personelin mjekësor dhe të klubit si dhe lojtarët tanë; angazhimi i tyre ndaj nesh në radhë të parë, mbështetja e tyre gjatë kohës që ishim atje dhe përpjekja e tyre ka qenë madhështore.

“Pandemia është akoma këtu, për të gjithë ne, dhe mbështetja e familjeve tona ka qenë një përparësi gjatë marrjes së këtij vendimi.

“Pas nesh, në Kina, dhe veçanërisht në Dalian, ne po lëmë shumë miq dhe kujtime të mira në një qytet të shkëlqyeshëm me tifozë shumë të ditur.

“Jam i bindur që kemi lënë një strukturë dhe një metodologji që do të lejojë që projekti të ecë me sukses.

“Unë them lamtumirë trishtueshëm në këto rrethana, por në të njëjtën kohë jam i bindur se e ardhmja do të jetë e ndritur për Dalian Pro FC.”

Duke pasur parasysh pozicionin e tij në lojë, Benitez ka të ngjarë të jetë qendra e spekulimeve në lidhje me të ardhmen e tij.

Ai ishte subjekt i debatit në Soccer Sports Sky e Shtunë, me temën e kthimit të tij në Newcastle duke u zbardhur.

Bosi aktual i Magpies Steve Bruce është nën një presion të madh me klubin që shkon drejt vendeve të rënies në prag të një serie prej shtatë ndeshjeve pa një fitore në Premier League.

Një shumicë e madhe e tifozëve të Magpies do të dëshironin të shihnin Benitez të kthehej, por ai u largua në 2019 për shkak të problemeve me strukturën e klubit dhe me Mike Ashley që mbetet në krye, këto çështje nuk ka gjasa të jenë zhdukur.Source link

LE PERGJIGJE

T'lutem fut komentin tuaj!
T'lutem fut emrin ketu