Rangers janë kurorëzuar zyrtarisht kampionë të Kryeministrisë Skoceze për herë të parë në një dekadë pasi Celtic nuk arriti të gjente një përparim kundër Dundee United në Tannadice të Dielën pasdite.

Festimet e egra filluan në Ibrox të Shtunën pasi ekipi i Steven Gerrard mundi St Mirren për të arritur 21 pikë larg. Me shtatë ndeshje të mbetura për të luajtur, Kelt e dinin se duhet të ishin në të mirën e tyre për t’i mbajtur rivalët e tyre duke pritur të paktën një javë para se të klinikonin zyrtarisht trofeun.

Ata dominuan procedurat në Dundee, pasi portieri kundërshtar Benjamin Siegrist u detyrua të bënte më shumë pritje në një lojë të vetme (12) sesa çdo portier në Premier League këtë sezon.

Skuadra e John Kennedy pastroi golin e portierit zviceran, me David Turnbull që iu afrua hapjes së rezultatit me një makinë nga skaji i kutisë.

Celtic ka qenë dukshëm i dobët këtë sezon, por një pjesë e madhe e problemit të tyre ka qenë pamundësia për t’i kthyer paraqitjet e forta në fitore. Kjo i kushtoi atyre në Ibrox përsëri në janar kur Rangers rrëmbeu fitoren që i vendosi ata në kursin e titullit, dhe u duk përsëri këtu pasi ata dërguan një numër rastesh të mira në portë.

Diego Laxalt dhe Mohamed Elyounoussi të dy anuan përpjekjet për të shënuar në skuadër, dhe madje edhe prezantimi i James Forrest – i cili doli nga pankina për një paraqitje të parë që nga shtatori – nuk ishte e mjaftueshme që Celtic të prishte një skuadër gjithnjë e më kokëfortë të United.

Dhe kur Siegrist rrëmbeu me mirënjohje kokën e Leigh Griffiths nga ajri dhe e shtrëngoi atë në gjoksin e tij vonë, gara e titullit ishte zyrtarisht e mbyllur.

Kishte folur mjaft për Rangers që fitonin titullin në Parkhead fundjavën e ardhshme, por ata tani ulen 20 pikë larg pas 32 ndeshjeve dhe do të udhëtojnë në shtëpinë e rivalëve të tyre si kampionë.

Titulli u konfirmua në mënyrë efektive 24 orë më parë, me humnerën në diferencën e golave ​​midis palëve që do të thotë se edhe nëse Celtic do të mbyllte disi hendekun, ata nuk kishin asnjë mundësi reale për të fituar titullin.

Duke folur pas fitores së Rangers ndaj St Mirren dhe festimeve eurforike që pasuan rreth Glasgow, menaxheri Steven Gerrard – i cili tani ka fituar një titull në kampionat për herë të parë në karrierën e tij – nuk mund t’i fshihte emocionet e tij.

Skuadra e tij tani do të marrë vrullin e tyre fitues të titullit Europa League kravatë me Slavia Prague.

“Sonte duam ta lejojmë këtë të zhytet dhe të vendoset”, tha ai të shtunën në mbrëmje. “Ne jemi në një lartësi të madhe sepse e dimë që jemi 99.9% atje, dhe ky është një vend i pabesueshëm për të qenë. Kjo është një arritje monumentale, atë që lojtarët do të arrijnë.

“Prioriteti tani është të rikuperojmë përpara një loje të madhe të Enjten, por është e vështirë të mbash kontrollin e një grupi lojtarësh që janë në renë nëntë.”

Source link

LE PERGJIGJE

T'lutem fut komentin tuaj!
T'lutem fut emrin ketu