Elche 1-1 Real Madrid: Kampionët humbasin vendin nga udhëheqësi Atletico

Dani Carvajal pranoi një penallti për të lejuar Elche të kthehej në lojë ndërsa Real Madrid u mbajt në barazim 1-1.

Real Madridka humbur terren ndaj drejtuesve të LaLiga Atletico Madrid ndërsa rreshti i tyre i fitoreve me pesë ndeshje në konkurs u ndal duke u ndalur në barazimin 1-1 me Elche.

Luka Modric shënoi golin e tij të tretë në ligë për sezonin për t’i dhënë epërsinë burrave të Zinedine Zidane pas 20 minutash pasi Madrid sulmoi lirshëm ndërsa linte disa boshllëqe të rrezikshme në pjesën e pasme.

Elche krijoi raste të shumta të mira para se të barazonte nga pika e bardhë, Fidel shndërroi në skuadër pas faullit të ashpër të Dani Carvajal ndaj Antonio Barragan.

Rezultati e vendosi një zbutës në faktorin e ndjenjës së mirë që Zidane kishte arritur të gjeneronte rreth klubit të tij pasi u kthye nga një fillim i ngadaltë i sezonit, me Atletico dy pikë të qartë në samitin që kishte mundur Getafe 1-0 më herët të mërkurën.

Toni Kroos u drejtua ngushtë larg nga 10 jardë në minutën e tretë pasi Madridi filloi me shkëlqim, por nuk vonoi shumë dhe Thibaut Courtois – duke bërë paraqitjen e tij të 100-të për klubin – duhej të zbriste me zgjuarsi për t’i dhënë makinës së ashpër të Emiliano Rigonit larg nga cepi i tij neto.

Luaj lojëra nga fundi në fund dhe Marcelo tundi traversën me një gjysmë breshëri të ashpër nga buza e kutisë së Elche në minutën e 13-të.

Momente më vonë Modric i dha epërsinë Madridit, duke dërguar një goditje me kokë në këndin e sipërm të djathtë, pasi Edgar Badia goditi goditjen e fuqishme të Marco Asensio në traversë.

Madridit iu dha një penallti vetëm për VAR për të treguar që topi goditi këmbën e Ivan Marcone dhe jo dorën e tij, dhe gjashtë minuta në pjesën e dytë Elche fitoi një goditje të vetme të penalltive kur Carvajal rrëzoi Antonio Barragan.

Fidel varrosi penalltinë në këndin e poshtëm të majtë të rrjetës dhe 10 minuta më vonë Lucas Boye kullosi pjesën e jashtme të shtyllës me një goditje të ulët nga buza e kutisë së Madridit.

Boye gjuajti lart dhe gjerë kur ai shpërtheu në radhët e mbrojtësve të Madridit përsëri dhe Carvajal humbi një shans për të shlyer gabimin e tij kur Badia shpëtoi përpjekjet e tij nga distanca e afërt në banak.

Eden Hazard i rikthyer humbi hapjen e vetme që i doli përpara dhe Carvajal pranoi një goditje të lirë në kohën e ndalimit nga e cila Gonzalo Verdu realizoi një pritje të shkëlqyeshme nga Courtois, i cili largoi goditjen e fundit të lojës për të siguruar që pikët u ndanë.

Çfarë do të thotë? Nuk ka më vend për vetëkënaqësi në Madrid

Fitoret mbi Sevilla, Atletico, Athletic Bilbao, Eibar dhe Granada riktheu një hap në hapin e Zidane duke shkuar në këtë lojë, por mbrojtja e ngathët sugjeroi që lojtarët e tij të nënvlerësonin Elche.

Skuadra e Jorge Almiron, i cili mund të ngjitet deri në të nëntën nëse fiton ndeshjen e tyre në dorë, mund të jetë pa fitore në nëntë ndeshjet e tyre të fundit në LaLiga, por kjo ishte hera e parë në nëntë takime të nivelit të lartë me Madridin që ata arritën të shmangnin humbjen.

Modric e bën Madridin të shënojë

Kthimi i Modric riktheu rrjedhshmërinë e lojës sulmuese të Madridit dhe ai kontribuoi në dy përpjekje për të shënuar – duke përfshirë atë që hyri brenda – si dhe duke bërë prekjen e tretë më të mirë të çdo lojtari.

Karvajal kalamitë

Përveç pranimit të penalltisë në mënyrë të ngathët, Carvajal u përpoq të merrej me kërcënimin e Fidel dhe Boye, duke pranuar zotërimin 18 herë – më shumë se çdo lojtar tjetër në fushë.

Ç’pritet më tej?

Ndeshja e parë e Elche e vitit 2021 i sheh ata të udhëtojnë në Athletic të Dielën, ndërsa Madridi është në veprim në shtëpi kundër Celta Vigo një ditë më parë.

Source link

LE PERGJIGJE

T'lutem fut komentin tuaj!
T'lutem fut emrin ketu