Elche 1-1 Real Madrid: Kampionët humbasin vendin nga udhëheqësi Atletico

Dani Carvajal pranoi një penallti për të lejuar Elche të kthehej në lojë ndërsa Real Madrid u mbajt në barazim 1-1.

Real Madridka humbur terren ndaj drejtuesve të LaLiga Atletico Madrid ndërsa rreshti i tyre i fitoreve me pesë ndeshje në konkurs u ndal duke u ndalur në barazimin 1-1 me Elche.

Luka Modric shënoi golin e tij të tretë në ligë për sezonin për t’i dhënë epërsinë burrave të Zinedine Zidane pas 20 minutash pasi Madrid sulmoi lirshëm ndërsa linte disa boshllëqe të rrezikshme në pjesën e pasme.

Elche krijoi raste të shumta të mira para se të barazonte nga pika e bardhë, Fidel shndërroi në skuadër pas faullit të ashpër të Dani Carvajal ndaj Antonio Barragan.

Rezultati e vendosi një zbutës në faktorin e ndjenjës së mirë që Zidane kishte arritur të gjeneronte rreth klubit të tij pasi u kthye nga një fillim i ngadaltë i sezonit, me Atletico dy pikë të qartë në samitin që kishte mundur Getafe 1-0 më herët të mërkurën.

Toni Kroos u drejtua ngushtë larg nga 10 jardë në minutën e tretë pasi Madridi filloi me shkëlqim, por nuk vonoi shumë dhe Thibaut Courtois – duke bërë paraqitjen e tij të 100-të për klubin – duhej të zbriste me zgjuarsi për t’i dhënë makinës së ashpër të Emiliano Rigonit larg nga cepi i tij neto.

Luaj lojëra nga fundi në fund dhe Marcelo tundi traversën me një gjysmë breshëri të ashpër nga buza e kutisë së Elche në minutën e 13-të.

Momente më vonë Modric i dha epërsinë Madridit, duke dërguar një goditje me kokë në këndin e sipërm të djathtë, pasi Edgar Badia goditi goditjen e fuqishme të Marco Asensio në traversë.

Madridit iu dha një penallti vetëm për VAR për të treguar që topi goditi këmbën e Ivan Marcone dhe jo dorën e tij, dhe gjashtë minuta në pjesën e dytë Elche fitoi një goditje të vetme të penalltive kur Carvajal rrëzoi Antonio Barragan.

Fidel varrosi penalltinë në këndin e poshtëm të majtë të rrjetës dhe 10 minuta më vonë Lucas Boye kullosi pjesën e jashtme të shtyllës me një goditje të ulët nga buza e kutisë së Madridit.

Boye gjuajti lart dhe gjerë kur ai shpërtheu në radhët e mbrojtësve të Madridit përsëri dhe Carvajal humbi një shans për të shlyer gabimin e tij kur Badia shpëtoi përpjekjet e tij nga distanca e afërt në banak.

Eden Hazard i rikthyer humbi hapjen e vetme që i doli përpara dhe Carvajal pranoi një goditje të lirë në kohën e ndalimit nga e cila Gonzalo Verdu realizoi një pritje të shkëlqyeshme nga Courtois, i cili largoi goditjen e fundit të lojës për të siguruar që pikët u ndanë.

Çfarë do të thotë? Nuk ka më vend për vetëkënaqësi në Madrid

Fitoret mbi Sevilla, Atletico, Athletic Bilbao, Eibar dhe Granada riktheu një hap në hapin e Zidane duke shkuar në këtë lojë, por mbrojtja e ngathët sugjeroi që lojtarët e tij të nënvlerësonin Elche.

Skuadra e Jorge Almiron, i cili mund të ngjitet deri në të nëntën nëse fiton ndeshjen e tyre në dorë, mund të jetë pa fitore në nëntë ndeshjet e tyre të fundit në LaLiga, por kjo ishte hera e parë në nëntë takime të nivelit të lartë me Madridin që ata arritën të shmangnin humbjen.

Modric e bën Madridin të shënojë

Kthimi i Modric riktheu rrjedhshmërinë e lojës sulmuese të Madridit dhe ai kontribuoi në dy përpjekje për të shënuar – duke përfshirë atë që hyri brenda – si dhe duke bërë prekjen e tretë më të mirë të çdo lojtari.

Karvajal kalamitë

Përveç pranimit të penalltisë në mënyrë të ngathët, Carvajal u përpoq të merrej me kërcënimin e Fidel dhe Boye, duke pranuar zotërimin 18 herë – më shumë se çdo lojtar tjetër në fushë.

Ç’pritet më tej?

Ndeshja e parë e Elche e vitit 2021 i sheh ata të udhëtojnë në Athletic të Dielën, ndërsa Madridi është në veprim në shtëpi kundër Celta Vigo një ditë më parë.