Gor Mahia 3-1 Mathare United: K’Ogalo kthehet përsëri në humbje

Të dy skuadrat përfunduan me 10-lojtarë në fushë pasi James Kinyanjui dhe Nicholas Kipkirui u përjashtuan për sjellje jo sportive

Gor Mahia u kthye në rrugën e fitores me një fitore bindëse 3-1 Mathare United në Futboll Kenia Ndeshja e Premier League e Federatës (FKF) e luajtur të enjten.

Charles Momanyi, Kenneth Muguna dhe Alphonse Onyango shënuan për K’Ogalo ndërsa Dani Lual shënoi ngushëllimin e Slum Boys

Kampionët në fuqi hynë në ndeshje duke shënuar pikë maksimale pas humbjeve të pasme kundër Tusker FC dhe Peshkaqenë Kariobangi përkatësisht. Skuadra ka arritur të marrë vetëm tre pikë nga tre ndeshjet që kishin luajtur fillimisht.

Për kampionët e vitit 2008, kjo ishte detyra e tyre e dytë në kampionat. Ata e kishin hapur sezonin e tyre me një humbje 4-2 larg Sofapaka në stadiumin Wundanyi dhe i duhej të paktën një pikë kundër nikoqirëve të tyre.

Familjarëve iu deshën vetëm tre minuta për të shënuar golin e tyre të parë. Boys Slum pranuan një kënd në minutën e tretë dhe Clifton Miheso e shfrytëzoi atë. Momanyi ishte në një pozicion të mirë dhe nuk humbi kohë për ta tundur atë dhe për të lehtësuar presionin mbi ekipin e tij.

K’Ogalo vazhdoi të bënte presion për golin e dytë për të rritur shanset e tyre për të fituar ndeshjen. Ata u shpërblyen përfundimisht në minutën e 16-të kur kapiteni Muguna dyfishoi epërsinë.

Mesfushori krijues u la i lirë në zonën e rrezikut dhe ai lëshoi ​​një makinë të ulët, e cila ishte shumë për t’u përballur me Job Ochieng.

Trajneri i Mathare, Salim Ali u detyrua të zëvendësonte Tyson Otieno për Daniel Otieno pas një gjysmë ore në përpjekje për të destabilizuar ekipin e tij.

Pjesa e parë përfundoi me nikoqirët që shijuan epërsinë 2-0.

Më shumë ndryshime u bënë nga vizitorët pas pushimit. Lennox Ogutu dhe Dani Lual u prezantuan në vend të Alphonse Ndonye dhe Eugene Luthuli.

Në minutën e 73-të, Chris Oduor u ndëshkua në zonën e rrezikut dhe gjyqtari nuk kishte mundësi tjetër veçse t’u akordonte një penallti Slum Boys. Lual rriti deri në gjysmën e deficitit.

Por shpresat për një rikthim u rrëzuan kur Onyango shënoi të tretën e Gor Mahia dhe regjistroi fitoren e tyre të dytë në katër ndeshje në kampionat.

Sulmuesi mori topin nga Muguna para se të kalonte mbrojtësit dhe të gjuante në shtëpi.

Të dy skuadrat përfunduan me 10-lojtarë në fushë pasi James Kinyanjui dhe Nicholas Kipkirui u përjashtuan për sjellje jo sportive

Gor Mahia XI: Boniface Oluoch, Philemon Otieno, Geoffrey Ochieng ‘, Joachim Oluoch, Charles Momanyi, Earnest Wendo, Samuel Onyango, Bertrand Konfor, Jules Ulimwengu, Kenneth Muguna, Clifton Miheso.

Nënshkrimet: Gad Mathews, Kelvin Wesonga, Frank Odhiambo, Andrew Juma, Alphonce Onyango, Nicholas Omondi, Sydney Ochieng ‘, Tito Okello, Nicholas Kipkirui

Mathare United XI: Job Ochieng, Austin Ochieng ‘, David Ochieng’, Marvin Ongori, Norman Ogolla, Alphonse Ndonye, ​​Chris Oduor, John Mwangi, James Kinyanjui, Tyson Otieno, Eugene Wethuli.

Nënshkrimet: David Okello, Lennox Ogutu, Daniel Otieno, Dani Lual, Danson Kago, Klinsman Omulanga, Khalid Jumaan, Boniface Akenga, Martin WerungaSource link

LE PERGJIGJE

T'lutem fut komentin tuaj!
T'lutem fut emrin ketu