Inter 2-1 Spezia: Nerazzurri vazhdon presionin ndaj Milanit me fitoren e gjashtë radhazi

Golat nga Achraf Hakimi dhe Romelu Lukaku ishin vendimtar ndërsa Inter pa një Spezia të shpirtëruar në San Siro.

Inter arriti të mbajë presionin mbi Seria A pacesetters Milan me një fitore të gjashtë të njëpasnjëshme në ligë në fitoren e tyre 2-1 ndaj Spezia të Dielën.

Njerëzit e Antonio Conte nuk ishin aspak mbresëlënës në San Siro pasi fillimisht u përpoqën të prisnin anën e jashtme, por në fund golat nga Achraf Hakimi dhe Romelu Lukaku ishin të mjaftueshme për t’i mbajtur ata një pikë prapa rivalëve të qytetit Milan.

Interi kishte shënuar 30 gola në 12 ndeshjet e para të sezonit në Serie A vetëm për herë të nëntën në historinë e tyre, por nuk kishte asnjë shenjë të një fuqie të tillë gjatë një pjese të parë të dobët që pa Nerazzurrin të dështojnë të ushtronin ndonjë kontroll real mbi promovimin e tyre vizitorët.

Ata klikuan shkurtimisht në ingranazhe në fillim të periudhës së dytë dhe kjo solli hapjen e Hakimit para se Lukaku të dyfishonte epërsinë nga vendi në 20 minuta përpara, duke e bërë goditjen e vonë të Roberto Piccoli një thjesht ngushëllim.

Fillimi i Inter ishte relativisht i ndritshëm, pasi Ashley Young pa një krosim të krahut të majtë të kërcënuar nga Ian Provedel dhe Lautaro Martinez drejtoi goditjen e dënimit të Marcelo Brozovic menjëherë pas në minutën e 12-të.

Por përndryshe Spezia e përballoi në mënyrë të admirueshme vijën e frontit të nikoqirëve dhe kaloi periudha të gjata duke diktuar tempin, madje duke e errësuar Interin në pjesën e posedimit.

Sidoqoftë Spezia u gdhend në hapësirë ​​në minutën e 51-të.

Topi i gjatë i Young u rrëzua nga Lukaku te Martinez, i cili nga ana e tij ushqeu Hakimin me një top të fortë dhe mbrojtësi i krahut gjeti këndin e djathtë poshtë me një përfundim të saktë nga një kënd i ngushtë brenda kutisë.

Interi në mënyrë efektive përfundoi fitoren kur M’Bala Nzola bllokoi një krosim me krahun e tij dhe, pas një rishikimi të VAR, Lukaku me lehtësi shndërroi goditjen.

Piccoli tërhoqi një gol mbrapa për Spezia thellë në kohën e ndaljes, duke arritur një kros të devijuar përpara Matteo Darmian për të provuar në shtëpi, megjithëse ishte tepër vonë për të qenë diçka më shumë se një ngushëllim.

Source link

LE PERGJIGJE

T'lutem fut komentin tuaj!
T'lutem fut emrin ketu