Juventus 3-2 Genoa (aet): Debutuesi Rafia e vendos Bianconerin në tetë të fundit

Juventusi bëri katër fitore nga katër në 2021 dhe do të përballet me Sassuolo ose SPAL për një vend në gjysmë-finale të Coppa Italia.

Hamza Rafia shënoi fituesin në debutimin e tij si Juventus i duhej kohë shtesë për të rrahur Genova 3-2 dhe të arrijnë në çerekfinale të Coppa Italia.

Një skuadër shumë e ndryshuar e Juves ishte një prerje më lart Seria A luftëtarët Genoa në pjesën e parë në Allianz Stadium të Mërkurën, por bënë punë të vështirë për të vendosur një barazim të tetë të fundit kundër Sassuolo ose SPAL.

Dejan Kulusevski ishte i jashtëzakonshëm në 45 minutat e para, duke shënuar brenda dy minutash dhe duke shënuar një gol të dytë për Alvaro Morata.

Lennart Czyborra tërhoqi një gol nga blu në një pjesë të parë të njëanshme të parë dhe Filippo Melegoni më vonë barazoi, por 21-vjeçari Tunizi ndërkombëtari Rafia erdhi nga pankina për të rregulluar barazimin vonë në pjesën e parë të kohës shtesë.

Kulusevski bëri që gjigandët Torino të fillonin në ëndërr, duke kontrolluar një pasim inciziv nga Giorgio Chiellini me shkëlqim me këmbën e tij të djathtë dhe duke gjuajtur me të majtën në shtëpi.

Genoa nuk ishte në gjendje të jetonte me intensitetin e Juve dhe Kulusevski u mohua nga Alberto Paleari kur ai shkoi një për një me portierin e Genoa, por Morata ishte në shënjestër 23 minuta pas.

Kulusevski e ktheu ofruesin me këtë rast, duke ndihmuar një tjetër top të saktë nga Chiellini në rrugën e sulmuesit spanjoll me një pasim sublime të zbutur dhe Morata mbajti qetësinë e tij për të mundur Palearin në postin e tij afër.

Juve ishin plotësisht dominues, por Czyborra mori Genoa përsëri në të kur ai vodhi në shtyllën e pasme për të goditur në vend krosimin e Edoardo Goldaniga plotësisht kundër rrjedhës së lojës, para se Arthur dhe Manolo Portanova të kishin përjashtuar golat për offside në një pjesë të parë pulsuese.

Paleari mbajti largimin e Morata në shtyllën e tij afër shtyllës në fillim të pjesës së dytë, por Genoa ishte pothuajse në nivel kur Marko Pjaca tronditi traversën nga jashtë zonës së penalltisë.

Njerëzit e Davide Ballardini u kthyen në gjendje pas 74 minutash, megjithatë, Melegoni duke u bërë kthesë përtej Gianluigi Buffon nga rreth 25 metra larg me një fund të matur në të djathtë.

Pirlo prezantoi Cristiano Ronaldon dhe, megjithëse Juve nuk ishte në gjendje të përparonte në 90 minuta, Rafia u fut brenda Lukas Lerager pasi Morata kishte shkurtuar topin.

Arthur pohoi me kokë nga vija ndërsa Genoa luftonte deri në fund dhe Kulusevski mund ta zgjidhte atë, por Juve mbajti përparimin.

Source link

LE PERGJIGJE

T'lutem fut komentin tuaj!
T'lutem fut emrin ketu