Inter Milan bllokoi Tottenhamin nga nënshkrimi i Christian Eriksen në huazim në janar si një shenjë e “hakmarrjes”, pretendohet.

Eriksen u largua nga Tottenham për Inter në janar 2020. Sidoqoftë, koha e tij në Itali nuk ka qenë një sukses i madh.

Mesfushori sulmues ka luftuar për të gjetur një rol në sistemin e Antonio Conte. Si i tillë, klubi pranoi hapur se ai mund të largohej vetëm 12 muaj pas mbërritjes së tij.

Tottenham ishin ndër pretendentët për të nënshkruar Eriksen, por i vetmi donte ta merrte atë përsëri në huazim. Interi do të kishte preferuar një marrëveshje të përhershme.

Prandaj, nuk kishte asnjë marrëveshje midis dy klubeve. Tani, një raport ka hedhur dritë më tej se pse gjërat shkuan keq.

Sipas Calciomercato, Interi me qëllim i bëri të vështirë negociatat me Tottenham pasi klubi i Premier League bëri të njëjtën gjë me ta vitin e kaluar.

Shefi i Tottenhamit Daniel Levy refuzoi të hiqte çmimin e tij për Eriksen kur e shiti atë te Interi në vitin 2020. U desh një pohim nga Jose Mourinho se ai nuk donte një lojtar i cili nuk ishte plotësisht i angazhuar për të bindur Levy për të shitur.

Në kthim, Interi mohoi kërkesën e Tottenham muajin e kaluar për të marrë Eriksen përsëri. Spurs nuk donte të paguante një tarifë kredie ose ndonjë nga pagat e playmaker.

Pas asaj se si shkuan negociatat vitin e kaluar, Interi nuk dëshironte të bënte një marrëveshje me kushte të tilla.

29-vjeçari që atëherë ka gjetur pak më shumë gëzim në fushë. Ai shënoi një goditje të lirë për të fituar Milan Derby në Coppa Italia dhe që nga ajo kohë ka filluar tre nga pesë ndeshjet e tyre në të gjitha garat.

E ardhmja e tij afatgjatë në San Siro mbetet e paqartë, megjithatë.

Chelsea një opsion për Eriksen

Një raport më parë këtë muaj sugjeroi që një dalje mund të ishte akoma në kartat për Eriksen gjatë verës. Por në vend që të bashkohej me Tottenham, ai mund të transferohej te rivalët e tyre në Londër, Chelsea.

Sipas Calciomercatoweb, Chelsea mund të jetë i gatshëm të marrë pjesë në një marrëveshje shkëmbimi, duke dërguar Jorginho në Inter në këmbim të Eriksen.

Sidoqoftë, ka një kapje, pasi ata ende nuk bien dakord me Interin për vlerën e secilit lojtar.

LEXO MË SHUMË: Binarët e ekspertëve në ‘mosrespektues’ Eriksen dhe nxit Tottenham të refuzojë kthimin

Source link

LE PERGJIGJE

T'lutem fut komentin tuaj!
T'lutem fut emrin ketu