Real Madrid ka rënë dakord për një tjetër ulje page me lojtarët dhe drejtuesit e tyre, pasi pandemia globale COVID-19 vazhdon të ndikojë në financat e klubeve dhe investimet e skuadrës.

La Liga u ndalua nga koronavirusi përsëri në Mars 2020 dhe bëri një pauzë për tre muaj, pasi skuadra e Zinedine Zidane pretendoi titullin e tyre të 34-të në kampionat.

Gjatë asaj pushimi në sezon, klubi ra dakord për një ulje page 10% me ekipin e tyre ndërsa futbolli ishte në pauzë, për shkak të mungesës së të ardhurave. Wasshtë rënë dakord që nëse liga nuk do të kthehej fare, atëherë prerja do të ishte rritur në 20%, edhe pse në fund të fundit kjo nuk ndodhi.

Sergio Ramos, Florentino Perez
Real Madrid fitoi La Liga pas pushimit COVID-19 në Mars | Imazhe Sporti Cilësore / Imazhe Getty

Por ndërsa hyjmë në 2021 dhe tifozët ende nuk lejohen të kthehen në stadiumet në Spanjë, Real Madrid janë zhvendosur për të arritur një marrëveshje tjetër me lojtarët e tyre në mënyrë që të ruajnë financat e klubit.

Pasi nuk nënshkruan asnjë lojtar në afatin kalimtar të verës, Marca raportojnë se klubi kanë rënë dakord edhe një herë për një ulje page 10% me ekipet e tyre sportive dhe drejtuesit.

Nuk ka gjithashtu plane për të nënshkruar askënd në janar transferimi dritare, pasi klubi nuk e sheh si të vlefshme të nënshkruajë lojtarë ndërsa u kërkon lojtarëve aktualë të heqin pagën.

Los Blancos thuhet se kanë parë shkurtimin e buxhetit të tyre nga një parashikuar 900 milion € për vitin në vetëm 618 milion € për shkak të pandemisë dhe mungesës së tifozëve të lejuar të marrin pjesë në lojëra.

Luka Jovic
Luka Jovic mund të largohet nga klubi në janar | Imazhe Sporti Cilësore / Imazhe Getty

Klubi thuhet se ka pranuar që ata mund të lejojnë disa lojtarë të largohen nga klubi në afatin kalimtar të janarit për shkak të mos konsiderimit të tyre nga Zidane, gjë që mund të hapë derën për marrëveshje të mundshme.

Sulmuesi Luka Jovic është lidhur me një largim nga klubi, me ish-skuadrën Eintracht Frankfurt të interesuar për të rikthyer serbin. Menaxheri i klubit Adi Hatter komentoi mbi një marrëveshje të mundshme, përmes Qëllimi, duke deklaruar se është diçka që klubi e ka mbajtur nën vëzhgim.

Ai tha: “somethingshtë diçka që nuk i ka shpëtuar askujt. Ai po merr shumë pak minuta në Real Madrid dhe, me siguri, nuk do të kishte asgjë kundër kthimit në Frankfurt. ”Source link

LE PERGJIGJE

T'lutem fut komentin tuaj!
T'lutem fut emrin ketu