On e shtune, Florentino Perez do të mbikëqyrë ndeshjen e tij të 1000-të si president i Real Madrid kur skuadra e Zinedine Zidane të marrë përsipër Eibar në Estadio Alfredo Di Stefano.

Ka mbi dy dekada që nga viti Perez së pari u bë president në Estadio Santiago Bernabeu. Loja e tij e parë në rol erdhi më 25 gusht 2000, kur Los Blancos u rrahën nga Galatasaray në Superkupën UEFA në Monako.

Në fushë ajo ditë ishte Luis Figo, Nënshkrimi i Perez në çadrën e premtuar në fushatën e tij zgjedhore. Ishte një nga pazaret e negociatave që e lejoi atë të mposhtte Lorenzo Sans në sondazhe.

Në 999 lojërat e tij dhe dy mandate si president që, Perez ka pare Real Madrid rriten në shtat, duke nënshkruar disa nga emrat më të mëdhenj në futbollin botëror dhe duke fituar bollëk sende argjendi.

Galaktikët

Real MadridSezoni i parë nën mbretërimin e Perez ishte plot ngritje dhe ngritje. Kishte humbje zhgënjyese në Barcelona dhe Boca Juniors por gjithsesi një titull në LaLiga për të festuar në fund të fushatës.

Në vitet që pasuan, Figo do të bashkohej me një mori nënshkrimesh të tjera të super yllit, të tilla si Zidane, Ronaldo Nazario dhe David Beckham.

Pas rrahjes Bayer Leverkusen për të fituar La Novena në Glasgow, presidenca e Perez ngeci ndërsa suksesi në fushë u tha.

Pas 334 ndeshjeve – 194 fitore, 66 barazime dhe 74 humbje – gjashtë trajnerë dhe shtatë trofe, Perez dha dorëheqjen si president në shkurt 2006.

Kthimi

Pasardhësit e Perez nuk patën shumë fat për të arrestuar rënien e Real Madridit, kështu që, me energjinë dhe ambicien e tij të rinovuar, ai vendosi për një mandat të dytë.

Me të erdhën më shumë mbërritje me emër të madh. Në verën e vitit 2009, pëlqen të Cristiano Ronaldo, Kaka, Karim Benzema dhe Xabi Alonso eci nëpër derë.

Përkundër investimeve të reja, Real MadridLuftimet vazhduan, veçanërisht në Evropë. Gjatë sezonit 2012/13, në 16 barazimet e fundit kundër Manchester United, Perez kaloi Santiago Bernabeu si president me më shumë ndeshje të mbikëqyrura në garën evropiane në historinë e klubit me 116.

Burra kryesorë

Me Jose Mourinhomagji si trajner i gjatë, Carlo Ancelotti mori drejtimin e lojës së 561-të të Perez si Real Madrid president në fillim të sezonit 2013/14.

Italiani trashëgoi një skuadër që ishte ndërtuar për të garuar në të gjitha frontet. Iker Casillas, Sergio Ramos, Raphael Varane, Marcelo, Luka Modric, Cristiano Ronaldo dhe Karim Benzema të gjitha paraqiten në XI me paraqitjet më të mëdha gjatë epokës së Florentinos. Casillas (528 lojëra), Ramos (527) dhe Benzema (545) janë paraqitur të gjitha në mbi gjysmën e ndeshjeve të presidentit.

Isco, Toni Kroos, Raul dhe Guti plotësoni këtë XI. Sa për kapitenët, Ramos ka mbajtur shiritin më së shumti nën Perez, i ndjekur nga Casillas, Raul, Fernando Hierro dhe Marcelo.

Dorëzimi i La Decima

Real MadridKupa e 10-të e lakmuar e Evropës u fitua gjatë mandatit të dytë të Perez si president – në ndeshjen e tij të 620-të që ishte specifik. Skuadra e Ancelottit bëri veprën në Lisbonë, duke mundur Atletico Madrid në kohën shtesë.

Vetem Barcelona (52 takime) kanë luajtur kundër Perez Real Madrid më shpesh se Atletico në 48 takime. Gjatë asaj kohe, Los Blancos kanë fituar 21 Clasicos të tyre me kundërshtarët e tyre Katalanas.

Në gropë, Zidane ka qenë dorëzimi më i besueshëm i argjendtë nga Florentino. Francezi ka fituar 11 trofe si shef i Real Madrid – pothuajse dy herë më shumë se vendi i dytë Vicente del Bosque në gjashtë. Mourinho plotëson podiumin me tre tituj.

Të Shtunën, Florentino do të bëjë histori, duke u bërë i dyti Real Madrid presidenti për të arritur 1000 lojëra. Ai ka akoma një rrugë për të bërë për të kaluar Bernabeu, sidoqoftë, i cili kryesoi mbi 1402 lojëra.

Source link

LE PERGJIGJE

T'lutem fut komentin tuaj!
T'lutem fut emrin ketu