Kylian Mbappe është njeriu i momentit, pasi ka shënuar dy herë në gol Paris Saint-Germainfitoren 3-2 në çerekfinale në Bajerni i Mynihut pas katër golave ​​të tij kundër Barcelona në raundet e mëparshme çoi kampionët francezë në tetë finale të Ligës së Kampionëve.

Të gjithë e dimë që destinacioni i Topit të Artë përcaktohet nga netë si këto, kështu që MbappeShfaqjet në skenën më të madhe të Evropës e kanë bërë atë një pararojë për çmimin 2021. Nëse ai mund të drejtojë PSG edhe më tej në turne, dhe yll për Franca edhe në Kampionatin Evropian të kësaj vere, pra Mbappe duhet të jetë favorit për çmimin.

Organizatorët, France Football, do të dëshironin të kishin një fitues francez, diçka që nuk ka ndodhur që prej asaj kohe Zinedine Zidane ishte lojtari më i mirë në botë në vitin 1998. Topit të Artë të atij viti iu dha Zidane më 22 dhjetor, dy ditë pas Mbappe lindi

Një Top i Artë për PSG … apo Real Madrid?

Nëse Mbappe është vlerësuar me Topin e Artë 2021, një pikëpyetje e madhe do të jetë se në cilin stadium do ta paraqesë atë.

Me Josep Pedrerol që raportoi të Mërkurën në mbrëmje se ai pret që sulmuesi francez të jetë një lojtar i Real Madrid në 2021/22, ai mund të jetë duke paraqitur trofeun e artë para një turme në Estadio Santiago Bernabeu dhe jo në Parc des Princes.

Nëse Mbappe bashkohet Real Madrid këtë verë dhe më pas të fitojë Topin e Artë, ai nuk do të jetë i pari që e ka bërë këtë.

Kthehu në 2000, Florentino Perez filloi presidencën e tij me çmime Luis Figo larg nga Barcelona kur anësori portugez konsiderohej gjerësisht lojtari më i mirë në botë. Votuesit e Topit të Artë ranë dakord dhe Figo iu dha çmimi individual në dhjetor të atij viti, një vit që ai kishte filluar të vishte blu dhe të kuq dhe e kishte përfunduar në të bardhë.

Në 2002, ishte një histori e ngjashme me Ronaldo Nazario. Ai u bashkua Real Madrid nga Inter në të njëjtën verë me fushatën e tij të shkëlqyeshme të Kupës së Botës. Ai gjithashtu fitoi Topin e Artë për një vit kalendarik në të cilin kishte përfaqësuar dy klube.

Ndodhi përsëri në vitin 2006, kur Fabio Cannavaro u soll në Bernabeu pas suksesit të tij në Kupën e Botës, duke u bashkuar nga Juventus dhe duke u vlerësuar me Topin e Artë të atij viti.

Real Madrid kanë nënshkruar gjithashtu lojtarë që përfunduan në podiumin e Topit të Artë në vitin që ata ndërruan klubet, me Raymond Kopa duke ardhur i treti pasi të lëvizni nga Reims te Real Madrid në 1956 dhe Cristiano Ronaldo duke përfunduar i dyti pas transferimit të tij në 2009 nga Manchester United.

Mbappe me siguri do të jetë në podiumin e Topit të Artë të këtij viti dhe ka një shans të madh për të fituar çmimin. Por, a do ta bëjë ai si një Real Madrid lojtar?

Source link

LE PERGJIGJE

T'lutem fut komentin tuaj!
T'lutem fut emrin ketu