JEliminimi i uventus nga Champions League ka shkaktuar thashetheme rreth një kthimi të mundshëm në Real Madrid për Cristiano Ronaldo, por çfarë do të sillte 36-vjeçari në të vërtetë në ekipin aktual të Los Blancos?

Pa dyshim që ai është ende një nga lojtarët më vendimtar në këtë kohë, por për të analizuar siç duhet nëse ai do të përshtatet në anën aktuale, është e rëndësishme të përqendrohesh në aspektet në të cilat Zinedine Zidaneakuzat janë luftuar me vonë.

Vështirësitë e Real Madridit

Skuadrat sulmuese që përdorin një bllok mbrojtës të ulët:

Vështirësia e parë për të nxjerrë në pah ishte se si Real Madrid lufton për të sulmuar kundër ekipeve shumë mbrojtëse, të cilët kërkojnë të rri duarkryq me një bllok të ulët afër portës së tyre.

Zidane nuk ka arritur ende të gjejë një zgjidhje efektive për këtë problem, dhe kjo e ka bërë skuadrën të humbasë pikë të shumta gjatë gjithë sezonit.

Si mund të ndihmojë Ronaldo me këtë problem? Epo është diçka që ai e ka përsosur gjatë viteve, dhe është instinkti i tij natyror grabitqar brenda zonës së penalltisë.

Ai di të zbatojë në mënyrë të përsosur bazat e ndryshme të të qenit një sulmues qendror, përveç plotësimit të tyre me një sens të mirë pozicionimi për hapësirën.

Golat vijnë nga vetëm një lojtar

Që kur Ronaldo u largua, Karim Benzema ka mbetur pa një partner të përhershëm në sulm, gjë që e ka detyruar francezin të marrë përsipër të gjithë përgjegjësinë sulmuese.

Lojtari tjetër i Real Madrid pas Benzema për sa i përket shënimit është Marco Asensio me katër, ndërsa Benzema ka 23 këtë mandat.

Ronaldo kishte një partneritet të shkëlqyeshëm me Benzema gjatë periudhës së tij të parë me klubin, me dyshen e ditur se si të plotësonin tjetrin pa u zhvendosur në hapësirën e tyre.

Pak efektivitet në tranzicionin mbrojtje-sulm

Aspekti i fundit që do të ndihmonte Real Madridin të përmirësohej ndjeshëm do të ishte rëndësia e Ronaldos në tranzicionet e sulmit në mbrojtje. Kjo fazë e lojës ishte një faktor i frikshëm në ekipet e mëdha të Los Blancos në epokën e Ronaldos, dhe aftësia për të kundërsulmuar ka humbur.

Ka një mungesë të lojtarëve brenda klubit në këtë moment që kanë fuqinë në hapësirë ​​të hapur për të qenë një kërcënim në tranzicion, dhe pavarësisht moshës së tij në avancim Ronaldo mbetet një lojtar i tillë.

Përmbledhje e analizës:

Duke analizuar problemet sulmuese të Real Madridit këtë sezon dhe si Ronaldo mund t’i ndihmojë ata, mund të konkludojmë se kthimi i ikonës Portugeze mund të ndihmojë në zgjidhjen e këtyre çështjeve.

Sigurisht, lojtarëve u pëlqen Erling Haaland ose Kylian Mbappe mund të sjellë cilësi shumë të ngjashme sulmuese, si dhe t’ju sigurojë një lojtar të lartë për dekadën e ardhshme.

Përveç kontributeve shënuese të Ronaldos, mund të jeni i sigurt se ai do të transmetonte karakterin e tij konkurrues në pjesën tjetër të ekipit dhe do të shërbente si një pikë referimi për brezin e lojtarëve të rinj që Real Madrid aktualisht ka në dispozicion.

Source link

LE PERGJIGJE

T'lutem fut komentin tuaj!
T'lutem fut emrin ketu