Since ai u bë i pari Real Madrid trajner, Zinedine Zidane nuk ka dështuar në ndjekjen e tij të sendeve të mëdha prej argjendi – as edhe një herë.

Francezi ka fituar ose LaLiga Santander ose Champions League – ose të dyja – në çdo sezon që ai ka qenë në krye.

La Undecima për të filluar

Sergio Ramos

Zidane mori përsipër nga Rafael Benitez në gjysmë të sezonit 2015/16, me titullin LaLiga Santander pothuajse jashtë arritjes dhe fazat e eliminimit të Ligës së Kampionëve akoma për të ardhur. Los Blancos do ta shtynte Barcelonën deri në titullin e brendshëm, duke fituar 12 ndeshjet e tyre të fundit LaLiga Santander me radhë.

Në Evropë, ata pësuan një frikë në çerekfinalen e tyre të Ligës së Kampionëve me Wolfsburg por u kthye përsëri në progres. Pas eliminimit Manchester City në katër të fundit, Real Madrid fituan Kupën e tyre të 11-të Evropiane kundër Atletico Madrid në Milano.

Sezonin vijues, Zidane dorëzuar në të dy frontet, duke udhëhequr ekipin e tij drejt titullit të tyre të dytë radhazi në Champions League në Cardiff ndërsa gjithashtu mundi Barcelona në kurorën e LaLiga Santander.

Champions League e tretë radhazi

Zidane

Duke qenë jashtë ritmit në LaLiga Santander dhe eliminuar herët nga Copa del Rey, vezët e Real Madridit të gjitha hynë në shportën e Ligës së Kampionëve në 2017/18. Ata nuk dështuan, megjithëse Zidane dha dorëheqjen pasi fitoi një titull të tretë radhazi në Ligën e Kampionëve në Kiev.

Trajneri francez u kthye në rolin e tij marsin e ardhshëm, në atë kohë Los Blancos tashmë ishte eliminuar nga Champions League dhe Copa del Rey, ndërsa Barcelona ishin të pakërkueshëm në LaLiga Santander.

Real Madrid do të rikuperonin titullin e tyre LaLiga Santander në sezonin 2019/20, si Zidane pretendoi një medalje tjetër fituese.

Sfida e fundit

Real Madrid i Lorenzo Sanz

ZidaneRekordi në LaLiga Santander dhe Champions League duket nën kërcënim më shumë se kurrë gjatë një fushate të vështirë aktuale. Real Madrid nuk e kanë humbur shikimin në të dy garat, megjithëse, që është më shumë se Barcelona, ​​Atletico dhe Sevilla mund të themi.

Lëndimet kanë luajtur rolin e tyre në ndjenjën zhgënjyese rreth sezonit të Real Madrid, me Eden Hazard, Sergio Ramos dhe Karim Benzema në mesin e të prekurve. Duke negociuar fazën e grupeve të Ligës së Kampionëve dhe mbajtur në bisht të Atleticos në LaLiga Santander, ka shpresë se ky sezon mund të japë ende sende argjendi. Traditionshtë traditë për Zidane, pas te gjithave.

Source link

LE PERGJIGJE

T'lutem fut komentin tuaj!
T'lutem fut emrin ketu