Real Madrid duket se kanë humbur avantazhin e tyre këtë sezon, me performancën e tyre sulmuese në barazimin 1-1 kundër Real Sociedad duke shërbyer si një shembull për të demonstruar luftimet e Los Blancos paraprakisht.

Në ndeshjen me ekipin bask, Zinedine Zidaneburrat prodhuan gjithsej 20 gjuajtje, pesë prej të cilave ishin në portë. Ata gjithashtu goditën zdrukthëtari dy herë, derisa Vinicius erdhi nga pankina për të barazuar në pjesën e dytë.

Lojëra të tilla si ajo me Real Sociedad nuk bëjnë më përjashtim Real Madrid por kanë tentuar të bëhen rregull në këtë sezon.

Numrat e Los Blancos në sulm kanë marrë një rënie të madhe që nga largimi i tyre Cristiano Ronaldo te Juventus në 2018

Shifra të dobëta krahasuar me klubet elitare

Real Madrid mesatarisht 1.63 gola për ndeshje dhe ka deri në 20 skuadra me një raport më të mirë për pesë ligat kryesore në këtë moment.

Për ta vendosur këtë në kontekst, fituesit e sezonit të kaluar në Ligën e Kampionëve Bajerni i Mynihut mesatarisht 2.83 gola për ndeshje.

Nëse krahasojmë Real MadridShifrat e ekipeve që marrin pjesë në 16 të fundit të garës premierë të Evropës për klube, skuadra e Zidane ka raportin më të keq së bashku me Lazio dhe Sevilla.

Deri më tani këtë sezon, Real Madrid kanë shënuar më shumë se tre gola në vetëm dy raste, kundër Huesca dhe Alaves.

Kthehu në 2011/12, kur Los Blancos kishin mesatarisht tre gola për ndeshje, ata kishin shënuar të paktën katër gola në 23 nga 58 ndeshjet e tyre.

Vetmia e Benzemës

Përpjekja dhe sakrifica e Real MadridLojtarët nuk mund të merren në pyetje, megjithatë është e qartë se ata nuk kanë një përfundues të dytë për të mbështetur Karim Benzema, i cili ka shënuar 17 herë këtë sezon.

Ai ndiqet nga mesfushori mbrojtës, Casemiro, i cili ka shënuar gjashtë gola dhe ka goditur një herë drurin deri më tani.

Me Benzema mënjanuar për shkak të dëmtimit, Casemiro ka prodhuar më shumë goditje (13) se çdo lojtar tjetër i Real Madrid.

Përveç përfaqësuesit të Brazilit, vetëm Ferland Mendy, Marco Asensio dhe Vinicius Junior kanë qëlluar në shenjë në mungesë të Benzemës.

Mallkimi i zdrukthëtarisë

Real Madrid kanë goditur zdrukthëtari më shumë herë se çdo ekip tjetër në pesë ligat kryesore evropiane këtë sezon.

Topi është përplasur në traversë ose shtyllë 26 herë, dy herë më shumë se Real Sociedad (24), dhe katër më shumë se Bajerni i Mynihut (22), Paris Saint-Germain (22) dhe Barcelona (22)

Sezonin e kaluar, Real Madrid goditi zdrukthëtari vetëm 14 herë, me Manchester United duke qenë skuadra më e pafat në Evropë me 26.

Asnjë ekip nuk ka goditur punimet e drurit më shumë se 30 herë në një sezon që nga viti 2014, kur Real Madrid arriti ta bëjë këtë 31 herë.

Source link

LE PERGJIGJE

T'lutem fut komentin tuaj!
T'lutem fut emrin ketu