Fede Valverde është një nga aspektet më pozitive të Real Madridloja tani, me uruguajanin që ka bërë një ndikim jashtë stolit kundër Real Sociedad dhe Atletico Madrid, por kjo ka sjellë një dhimbje koke të mirëseardhur Zinedine Zidane.

22-vjeçari është lojtari në të Real Madridskuadra që është më e përshtatshme për natyrën e tërbuar të futbollit evropian në 2021, e cila shpesh është një kontrast i madh me ritmin më të ulët se Luka Modric, Toni Kroos dhe Casemiro luaj ne.

Valverde është e kundërta – dinamit, eksploziv – dhe ai sjell diçka në tryezë që Los Blancos nevojë, siç tregohet në dy ndeshjet e fundit. Zidane e njeh rëndësinë e mesfushorit, megjithëse ekipi i tij po bërtet për përfshirjen e tij në formacionin startues, jo jashtë stolit.

Zidanembrojtjes, megjithatë, Valverde ka marrë dy dëmtime këtë sezon. Ai filloi fushatën si një zëvendësues, me Martin Odegaard duke zënë vendin e tij, por ai shpejt filloi të luante përpara Modric.

Gjërat po shkonin mirë Real Madrid në LaLiga Santander me Valverde në XI, pasi ai filloi tetë ndeshje dhe Los Blancos fitoi shtatë nga ata, përfshirë El Clasico, një lojë në të cilën ai shënoi golin e parë.

Ashtu si Marcos Llorente është bërë një lojtar i rëndësishëm për Atletico Madrid me qasjen e tij të gjithë veprimit, Valverde bën një punë të ngjashme për të Zidaneanën. Vlen gjithashtu të kujtohet se përfaqësuesi uruguajan kishte shënuar tre gola para dëmtimit të tij, më shumë se disa Los Blancos‘lojtarë sulmues.

A duhet Zidane të ndryshojë sistemin e tij?

Nuk është e lehtë të gjesh një vend për të Valverde megjithatë në XI. Me treshen e mesfushës së Casemiro, Kroos dhe Modric të gjithë luajnë në një nivel të lartë, Zidane do të duhet të mendojnë për një formacion 4-4-2 ose 4-3-1-2 në mënyrë që të përshtaten të katër mesfushorët qendrorë në fushë. Trajneri francez ende nuk do të përdorë asnjë prej formacioneve deri më tani këtë sezon.

Një zgjidhje do të ishte të luante Casemiro, Kroos dhe Valverde në mesfushë dhe kanë Modric veprojë më shumë si një Nr.10, duke sakrifikuar kështu një nga anësorët. Alternativa tjetër do të ishte të luante Valverde në një pozicion më të përparuar.

Ajo që është e qartë është se Zidane duhet të gjejë një zgjidhje për të bërë Valverde një fillestar, sepse Real Madrid janë një ekip më i mirë kur ai është në XI.

Source link

LE PERGJIGJE

T'lutem fut komentin tuaj!
T'lutem fut emrin ketu