Wështë nën 48 orë për të shkuar deri Atalanta vizitoni Estadio Alfredo Di Stefano, Zinedine Zidane po përpiqet të punojë se si ta vendosë të tijën Real Madrid anash taktikisht.

Los Blancos janë në një pozitë të mirë në ndeshjen e tyre të Ligës së Kampionëve pas Ferland Mendygoli pa përgjigje në ndeshjen e parë në Bergamo.

Zidane, atëherë, ka për detyrë të dalë me një plan lojë që mund të shohë Real Madrid në mënyrë të sigurtë në çerekfinale për herë të parë në tre vjet.

Të Shtunën, trajneri francez provoi një formacion me tre qendërmbrojtës, me kthimin Sergio Ramos duke u akomoduar krahas Raphael Varane dhe Nacho.

Ne e kishim parë këtë sistem më parë, me Casemiro duke luajtur si qendërmbrojtës i tretë në barazimin 1-1 me Real Sociedad. Pas Zidane e kishte kthyer formacionin në katër mbrojtës, Real Madrid gjeti barazimin e tyre.

Kundër Elche, Los Merengues ishin të parashikueshëm. Kundërshtarët e tyre u ulën mbrapa, duke anuluar faktorin e befasisë të dhënë nga Lucas Vazquez dhe Ferland Mendy në krah të krahut.

Pas Dani Calvoqëllimi, Zidane riorganizoi paketën e tij. Ai mori Ramos off dhe sjellë në Luka Modric dhe Toni Kroos për të luajtur së bashku Casemiro në mesfushë. Rodrygo gjithashtu erdhi në një formacion 4-3-3.

Casemiromungesa përmes pezullimit ndaj Atalanta, Fede Valverde pritet të luajë një rol vendimtar përkrah dy mesfushorëve veteran.

Dyshimet në sulm

Vendimi kryesor Zidane duhet të bëjë për të Atalanta loja është nëse duhet të luajmë me tre ose katër mbrojtës. Ai mund të kthehet në katër në pjesën e prapme, me Ramos në qendër mbrojtës dhe Nacho në mbrojtjen e djathtë.

Përbërja e mbrojtjes do të ketë efekt në Real Madridformacioni sulmues, sido që të jetë. Karim Benzema do të fillojë, pasi ka shënuar tre gola në katër paraqitjet e tij të fundit në Champions League.

Kush bashkohet me të është një pyetje tjetër. Ka Eden Hazard, i cili po fiton palestër pas dëmtimit të tij të fundit, ndërsa Marco Asensio nuk u shfaq kundër Elçe.

Vinicius Junior luajti të Shtunën dhe bëri përshtypje, ndërsa Rodrygo luajti një rol kryesor në rikthimin e ekipit nga pankina.

Source link

LE PERGJIGJE

T'lutem fut komentin tuaj!
T'lutem fut emrin ketu