Wpulë Real Madrid u përpoqën të rindërtonin përsëri në 2019, ata duket se kishin arritur të përforconin shtyllën e tyre mbrojtëse me lojtarë që mund të pasonin mbrojtësit e tyre të zgjedhjes së parë në të ardhmen.

Los Blancos vunë bast në partneritetin e tyre të qendërmbrojtësit të Sergio Ramos dhe Raphael Varane, me Zinedine Zidane gjithashtu i sigurt se ai mund të ndihmojë Marcelo rizbuloni formën e tij.

Ndërkohë, Alvaro Odriozola, Eder Militao dhe Ferland Mendy do të shërbente si alternativa, me Real Madrid të diplomuarit e akademisë Achraf Hakimi, Sergio Reguilon dhe Jezus Vallejo gjithashtu në pritje të mundësive të tyre.

Por planet e Los Blancos nuk kanë shkuar siç pritej dhe e ardhmja e mbrojtjes së tyre nuk duket aq premtuese sa ishte disa vite më parë, pavarësisht se klubi kishte arritur një marrëveshje për të nënshkruar David Alaba kete vere.

E ardhmja e Ramos dhe Varane

Ramos ende nuk ka arritur një marrëveshje me të Real Madrid të rinovojë kontratën e tij e cila zgjat deri në këtë verë.

Në rast se të dy palët nuk arrijnë një marrëveshje, Los Blancos do të humbasë një nga shtyllat e tyre më të rëndësishme mbrojtëse, i cili gjithashtu ka qenë udhëheqësi i ekipit brenda dhe jashtë fushës.

Ndërkohë, Varane nuk ka qenë në të mirën e tij këtë sezon dhe, me përfundimin e kontratës së tij në 2022, klubi është i shqetësuar se francezi mund të përpiqet të largohet në një transferim falas verën e ardhshme.

Në ngjarjen që Varane nuk pajtohet të rinovojë marrëveshjen e tij, Real Madrid mund të konsiderojë arkëtimin e tij në afatin kalimtar të verës.

Odriozola, Marcelo, Reguilon, Achraf … dhe Lucas

Dani Carvajal dhe Marcelo, Real Madrid kanë dy nga mbrojtësit më me përvojë në Evropë, ndërsa Odriozola, Reguilon dhe Achraf ishin të gatshëm për t’i pasuar ata në të ardhmen.

Megjithatë, Achraf ishte shitur në Inter veren e kaluar, Odriozola nuk është pjesë e Zidaneplanet e këtij sezoni dhe Reguilon gjithashtu u nis për në Tottenham – megjithëse Real Madrid kanë mundësi ta blejnë përsëri.

Ndërkohë, Zidane ka vendosur besimin e tij në Mendy, me Lucas Vazquez duke mbuluar në krahun e djathtë kur Carvajal është mënjanuar.

Lucas VazquezKontrata përfundon më 30 qershor, dhe gjithçka tregon se ai largohet nga Los Blancos këtë verë.

Militao, Vallejo dhe Nacho

Militao ishte një nga Real MadridBastet më të mëdha të transferimit përsëri në 2019 në përpjekjen e tyre për të zëvendësuar Pepe me një mbrojtës qendror i cili mund të konkurrojë për një vend në formacionin startues me Ramos dhe Varane.

Sidoqoftë, braziliani ende nuk ka bërë përshtypje Zidane, me Nacho Fernandez pasi kishte lëvizur përpara shokut të tij të skuadrës në rendin e pecing të francezit.

NachoKontrata me Los Blancos zgjat deri në vitin 2022 dhe Spanjolli ende nuk e ka rinovuar atë, ndërsa Real Madrid i huazuar Jezus Vallejo nuk pritet të konsiderohet si një alternativë për pozicionet e qendërmbrojtësit për sezonin e ardhshëm.

Source link

LE PERGJIGJE

T'lutem fut komentin tuaj!
T'lutem fut emrin ketu