Real Madrid mblodhi tre pikë nga udhëtimi i tyre për të marrë përsipër Celta Vigo në Balaidos, duke fituar 3-1, megjithatë Los Blancos u kthye në kryeqytetin spanjoll të shqetësuar nga arbitri pas Mario Melero Lopezperformanca.

Nuk kishte një ndjenjë indinjate midis lojtarëve, duke qenë se ata ende arritën të fitonin fitoren. Sidoqoftë, ekzistonte një ndjenjë mosbesimi në pikat gjatë dhe pas ndeshjes.

Melero Lopez është një emër që sjell kujtime të pakënaqur në Real Madrid qarqet pasi ai ishte ndihmësi i VAR që thoshte fjalët e famshme të “todo ok, Jose Luis” – “all ok, Jose Luis”, në anglisht – në sezonin e parë në të cilin u përdor VAR kur diskutohej për një dënim të mundshëm në Vinicius.

Këtë fundjavë, ai ishte njeriu në mes dhe Real Madrid ishin të mërzitur për një goditje të lirë kundër Luka Modric në pjesën e dytë kur mesfushori bëri një pasim te Lucas Vazquez dhe më pas u ndëshkua për përplasje me një kundërshtar në vazhdim, madje u dha një karton i verdhë.

Në raportin e arbitrimit, Modric u tha të ketë qenë “i pamatur”, megjithatë lojtari nuk pajtohet dhe Real Madrid as drejtorët jo.

Ai freikick gati pa Celta Vigo barazoj, si Iago Aspas goditi shtyllën me përpjekjen e tij kur rezultatet ishin 2-1 në atë pikë të ndeshjes.

Kjo eshte pse Real Madrid janë dyshues ndaj arbitrimit dhe ata nuk janë të lumtur që ata mund të kishin rënë dy pikë të shtunën për atë që ata e konsiderojnë si një gabim të qartë gjyqësor.

Pati edhe një incident në pjesën e parë kur Fede Valverde ishte shtyrë ndërsa vraponte për nga anës, por Melero Lopez nuk dha asgjë dhe as ndihmësi i tij, i cili ishte vetëm me centimetra larg. Kjo u protestua nga Zinedine Zidane.

Real Madrid gjithashtu nuk e kuptonte një hendboll të dhënë kundër Vinicius kur ai u shfaq për të grabitur topin legalisht, duke filluar një sulm kundër.

Këto tre vendime kanë ngecur Real Madrid, edhe kur kthehen në shtëpi me një fitore.

Gjithashtu shqetësues për Los Blancos është fakti që ata nuk kanë pasur një penallti në LaLiga Santander që nga 24 tetori.

Polemika në dy ditët e mëparshme të ndeshjes

Ky dyshim ka një kontekst të rëndësishëm, i cili është fakti se Real Madrid nuk ishin të kënaqur me vendimet e marra në dy ditët e mëparshme të LaLiga Santander.

Kundër Atletico Madrid dy raunde më parë, ata menduan se duhet të kishin pasur një penallti për një Felipe hendboll Arbitri atë ditë ishte Alejandro Hernandez Hernandez dhe ai madje shkoi për të kontrolluar monitorin VAR, por nuk dha një goditje të shpejtë.

Javën e kaluar, ata gjithashtu pretenduan për një penallti për një faull në zonën e vijës Sergio Ramos kundër Elçe.

Kjo nuk u dha dhe do të thotë që ata kanë kaluar 22 ndeshje pa u dhënë një penallti në aksionin e ligës. Kjo është një shqetësim për Los Blancos ndërsa ata i afrohen fundit të biznesit të fushatës.

Source link

LE PERGJIGJE

T'lutem fut komentin tuaj!
T'lutem fut emrin ketu