Wme shtrëngimin e tij kundër Celta Vigo në Balaidos, Karim Benzema tani ka 186 gola në LaLiga Santander dhe kjo do të thotë që ai ka arritur barazimin Carlos Santillana në tabelën e të gjitha kohërave të Real Madrid golashënuesit në ligën spanjolle.

Tani ka vetëm tre lojtarë me më shumë gola në LaLiga Santander sesa Benzema. Ai ndjek Cristiano Ronaldo (312 gola), Raul Gonzalez (228) dhe Alfredo di Stefano (216)

Ky është sezoni i tij i 12-të në klub dhe Benzema ka luajtur në 373 ndeshje të kampionatit gjatë kësaj kohe, me debutimin e tij përsëri në 28 gusht 2009, kundër Deportivo La Coruna dhe goli i tij i parë që erdhi më 20 shtator 2009, kundër Xerez.

Tani, Benzema është në një ecuri të shkëlqyeshme të formës pasi ai ka shënuar në secilën nga gjashtë ndeshjet e tij të fundit. Këtë fushatë, ai ka 17 gola në LaLiga Santander dhe 23 në të gjitha garat.

Në Ligën e Kampionëve, ai shënoi golin numër 70 në garën evropiane me hapjen e tij kundër Atalanta të martën. Ai është vetëm lojtari i pestë që ka arritur këtë numër. Katër të tjerët janë Ronaldo, Lionel Messi, Raul dhe Robert Lewandowski.

Benzema tani do të gëzojë një pushim dhe mund të rimbushet pasi ai nuk është thirrur për ndeshjet e Francës në pushimin ndërkombëtar të marsit.

Source link

LE PERGJIGJE

T'lutem fut komentin tuaj!
T'lutem fut emrin ketu