Uli Stielike arriti statusin legjendar në Real Madrid për shfaqjet e tij midis 1977 dhe 1985.

Gjerman, i cili ka vazhduar të trajtojë anët kombëtare të Bregut të Fildishtë, Katar, Koreja e Jugut dhe Kina u ul me MARCA për të diskutuar pikat më të mëdha të bisedimeve rreth ish-klubit të tij, si dhe jetën e tij personale.

A po jetoni në Spanjë?

Po, ne ndërtuam një shtëpi në Mijas [Malaga] dhe, pasi mbarova magjinë time në Kinë në vitin 2020, vendosa të tërhiqem. Kam kaluar 10 vitet e fundit duke stërvitur në Azi dhe është koha të ndalem në 66 vjeç. Asnjëherë nuk kam ndalur së marrëdhënuri me Spanjën.

Ish-shoku juaj i skuadrës Vicente del Bosque kohët e fundit ju përshkroi si një perfeksionist.

Shumë trajnerë që ishin ish-lojtarë nuk mund të pranojnë që lojtarët në ekipin e tyre të mos arrijnë përsosmërinë që ata bënë. Ky është një problem. Gjithmonë jam munduar të jem 100 për qind profesionist.

A është futbolli modern diçka si sporti në kohën tuaj?

Jo, futbolli profesionist po ndryshon për keq, po shkon drejt dështimit. Po largohemi nga origjina e këtij sporti. Interesi po zbehet, dhe kjo përfshin edhe nga vetja ime. Ne po i komplikojmë gjërat shumë.

Çfarë kuptoni, VAR?

Duke kërkuar [to win] penalltitë, zhytjet … kjo gjithmonë ekzistonte. Dhe gjithmonë kishte padrejtësi: goli i Anglisë në finalen e [World Cup] 1966; ‘Dora e Zotit’ ose [Thierry] Hendbolli i Henrit kundër Irlandës. Por në ditët e sotme ka vendime të këqija për arbitrin në çdo lojë! Çdo ditë. Dënime, faulle etj.

FIFA ka futur elementë të huaj për futbollin: kamera, inxhinierë, metodologji absurde. Dhe kështu vendosen lojërat. FIFA po ndryshon lojën për keq. Ka shumë ndërprerje, nuk ka rrjedhje. Luajnë pesëdhjetë minuta nga 90. Kjo nuk është e drejtë! Arbitrat shkojnë pesë herë në VAR dhe mbi të gjitha ata nuk e kuptojnë si duhet. [Checking if] ka një pozicion jashtë loje për një hundë, një gisht … Ekziston një shumë e keqe në futboll në ditët e sotme.

Çfarë mendoni kur lojtarët nxehen kur zëvendësohen?

Isshtë çështje edukimi, asgjë tjetër, [from] si prindërit ashtu edhe klubi. Kam pasur mësues të mirë nga të dy palët. Në Borussia [Monchengladbach], Unë kisha njerëz si Heynckes, Vogts, Netzer, të cilët më mësuan shumë, ose Pirri në Madrid.

A e njihni Florentino Perez?

Jo. Ndryshimi nga Real Madrid nga një klub futbolli në një biznes ishte nga Luis de Carlos në Ramon Mendoza. Dhe Florentino ndoqi atë që nisi Mendoza: një klub më komercial. Tani më e ekzagjeruar, natyrisht, për kohët aktuale. Por unë kurrë nuk kam folur me Perez. Nuk mund ta komentoj nga jashtë.

Çfarë mendoni për Sergio Ramos?

Ai më duket një lojtar i kohës time duke luajtur në atë aktual. Ai është një Pirri, një Hierro, është në atë kallëp. Një nga ata që mbron Madridin sikur të kishte lindur këtu. Madridizëm i pastër.

A do ta rinovonit kontratën e tij?

Varet nga ajo që ai kërkon. Nëse Ramos do të kërkonte, si pjesë e rinovimit të tij, për të luajtur të gjitha ndeshjet, unë nuk do të zgjasja [his contract] sepse është 34 vjeç dhe duhet ta kuptojë që nuk mund të luajë më tre ndeshje në javë.

Por nëse ai e pranon atë, unë do ta rinovoja atë. Madrid më parë kishte gabuar me Fernando Hierro dhe duhet të mbrojë ata që sundojnë dhomën e zhveshjes. Veryshtë shumë e rëndësishme, dhe në ditët e sotme më shumë, me kaq shumë të huaj.

Duhet të jetë një që thotë: “Kjo është bërë kështu dhe ne jemi në Spanjë. Këto janë rregullat.”

Unë nuk i kuptoj të huajt që janë këtu për pesë vjet dhe nuk flasin spanjisht. Kur mbërrita, rrija vetëm me spanjollët. Shoku im i dhomës ishte Pepito Macanas, jo Netzer. Doja të flisja Spanjisht! [Gareth] Gjëja Bale, në kohën time, nuk do të kishte ndodhur.

Source link

LE PERGJIGJE

T'lutem fut komentin tuaj!
T'lutem fut emrin ketu