Real Madrid – La Liga Opinion i Carlos Gonzalez

Zidane
Zidane
DANI FERNANDEZMARCA

Zinedine Zidane ishte jashtëzakonisht i zemëruar në fund të ndeshjes kundër Osasuna, duke kuptuar se kjo ndeshje nuk duhej të ishte luajtur për shkak të kushteve në të cilat është mbajtur. Unë do të dalloja dy gjëra këtu. Nga njëra anë, është e vërtetë që mbase ata as nuk duhet të kishin udhëtuar. Nuk është e pranueshme që futbollistët të mbyllen në një aeroplan në aeroport për gati katër orë, pasi u mor një vendim nëse do të niseshin apo jo në mes të stuhisë më të rëndë të borës në Madrid për më shumë se 50 vjet. Por është gjithashtu e vërtetë që një skuadër mbërriti në Pamplona, Zidane duhet t’i përgatisë ata për ndeshjen plotësisht. Kundër një ekipi që është i dyti për të fundit në tabelën LaLiga Santander, Real Madrid dukej edhe një herë një ekip i ngadaltë, i parashikueshëm, me mungesë idesh dhe të paaftë për të krijuar shanse. Të gjitha Osasuna duhej të bënte ishte të mbronte në një mënyrë të organizuar. Fusha, megjithëse është e vërtetë që ishte e keqe, nuk mund të jetë një justifikim për të Real Madrid. Këta futbollistë kanë luajtur në fusha në një gjendje shumë më të keqe. Ajo që Los Blancos i mungoi, ashtu si ndodhi kundër Elçe, ishte thellësi dhe grusht në futbollin e tyre. Vetëm kur ekipi ishte i dëshpëruar, ata filluan ta fusin në telashe kundërshtarin e tyre. Të justifikosh veten në fushë është një gabim. Çfarë Zidane duhet të bëni është të vetëkritikoni dhe të konsideroni pse ekipi i tij është i paaftë të lëndojë një kundërshtar që nuk ishte asgjë më shumë sesa i organizuar mirë. Nuk është hera e parë dhe as nuk do të jetë hera e fundit që kjo ndodh këtë term. Kjo është arsyeja pse është shumë e vështirë për të Real Madrid për të ruajtur titullin e tyre, mungesa e qëndrueshmërisë është tepër e kushtueshme. Kjo rrymë Real Madrid ekipit i mungon grushta kur ndeshjet bëhen të mundimshme. Karim Benzema mungonte, Marco Asensio ishte i vetmi që binte në sy dhe Eden Hazard vazhdon të zhgënjejë. Atëherë Mariano Diaz iu dha një shans në të njëjtën kohë Sergio Ramos u zhvendos në një pozicion qendër përpara dhe ata u futën në rrugën e njëri-tjetrit. Zidane gjithashtu insiston që t’i jepet Isco minuta dhe të mos dorëzohet Martin Odegaard nje mundesi. Në 2020/21, kjo Real Madrid ekipi ishte në gjendje të shpëtonte atë që ishte një situatë e rrezikshme në Ligën e Kampionëve dhe të mbetej në kontakt me garën e vendit për titull, por unë pohoj se ZidaneEkipi ka filluar një rrugë për askund këtë term. E them këtë sepse atyre u mungojnë burimet dhe cilësia e futbollit për të shpresuar të fitojnë titujt më të rëndësishëm. Justifikimet nga fusha nuk janë të mjaftueshme për ta shpjeguar atë dhe as zyrtarët, megjithëse është e drejtë të thuhet se mendoj se ka pasur një penallti shumë të qartë për Casemiro në minutën e 92-të kundër Osasuna. Gjithsesi, nuk është çështja e pikëve, por e futbollit. Edhe pse ata mund të kenë fituar 1-0 me një penallti të fundit, ndjenjat do të kishin qenë të njëjtat. Shume keq.

Source link

LE PERGJIGJE

T'lutem fut komentin tuaj!
T'lutem fut emrin ketu