Raphael Varane e ka mirëpritur mundësinë e Zinedine Zidane, trajneri i tij në Real Madrid, duke marrë përgjegjësinë e Ekipi kombëtar francez.

Ka pasur raporte që qarkullojnë atë Zidane mund të zëvendësojë Didier Deschamps si Les Bleus shefi, pavarësisht nga fakti se i pari Marsejë kontrata e trajnerit me Franca shkon deri më 31 dhjetor 2022.

Sidoqoftë, Varane e kupton pse Zidane do të ishte i etur për këtë punë.

“Ashtë një mundësi. Për çdo trajner francez, Ekipi kombëtar i Francës është një qëllim, ” Varane tha ne nje interviste me Europe 1.

“Isshtë e natyrshme që ai ta bëjë këtë [want] këtë pozicion, por nuk është i rëndësishëm tani. Trajneri ynë [Deschamps] po bën një punë të mirë dhe ne duhet të përqendrohemi në objektivat tona afatshkurtra: kualifikimin për Kupën e Botës dhe më pas Kampionatin Evropian “.

Një lojtar që adhurohet nga Zidane por më pak nga Deschamps është Karim Benzema, i cili mbetet i dëbuar nga Franca skuadra për shkak të incidentit Mathieu Valbuena në 2015.

“Trueshtë e vërtetë që unë kam një marrëdhënie me të gjithë njerëzit e prekur nga kjo çështje, por pozicioni im është i thjeshtë: Unë largohem, nuk më takon mua të flas, nuk është roli im,” Varane tha.

“Unë shkoj mirë me trajnerët e mi dhe shokët e mi të skuadrës, kjo është gjëja më e rëndësishme.”

Benzema ka goditur një venë të pasur të formës për Real Madrid, duke shënuar tetë gola në gjashtë ndeshjet e tij të fundit, dhe Varane ishte plot lëvdata për të.

“Ai është një punëtor i palodhur dhe është ende duke përparuar,” njohu qendërmbrojtësi.

“Ai është fizikisht mirë, duke luajtur futbollin e tij më të mirë. Ai është një lojtar efikas dhe elegant në fushë; është kënaqësi ta shikoj atë duke luajtur”.

Kylian Mbappe është Varanebashkëlojtari ndërkombëtar, megjithatë shumë në kryeqytetin spanjoll shpresojnë që ata të përfundojnë të jenë shokë skuadre edhe në nivel klubi. Kur u pyet për Paris Saint-Germain përpara, mbrojtësi kishte fjalë të mira për të thënë.

“Ai është ende i ri, por ai tashmë ka përparuar jashtëzakonisht shumë dhe ai vazhdon të evoluojë,” tha Varane.

“Ai po bëhet gjithnjë e më i plotë dhe është ende një golashënues; ai është një nga më të mirët.

“Unë aspiroj të luaj me lojtarët më të mirë dhe Kylian është një nga lojtarët më të mirë në Evropë.”

Source link

LE PERGJIGJE

T'lutem fut komentin tuaj!
T'lutem fut emrin ketu