Vinicius Junior ka zbuluar shkallën e betejës fizike dhe mendore me të cilën ai u përball pas një dëmtimi të ligamentit të kyçit të këmbës në sezonin 2018/19.

Vendi i brazilianit në Copa America u vu në dyshim kur ai grisi ligamentet e kyçit të këmbës gjatë ndeshjes së dytë të Real Madridndeshja e Ligës së Kampionëve kundër Ajax.

“Unë isha i irrituar që nuk isha në gjendje të luaja, duke mos qenë në gjendje të ndihmoja,” Vinicius i tha El Pais.

“E gjithë puna që kisha bërë për atë lojë … largimi nga fusha pas 40 minutash është mjaft i vështirë. Dhe e dija që ishte një moment i madh për mua dhe për klubin.

“Gjithçka po shkonte mirë. Gjithçka po shkonte shumë mirë. Të gjithë lojtarët po më ndihmonin, duke më kaluar topin në mënyrë që të bëja diçka ndryshe … Ishte mjaft e vështirë.

“Do të lëndoja veten në një incident të mëparshëm dhe mendova:” Nuk mund të detyrohem të largohem në këtë lojë. Unë do të qëndroj, do të qëndroj akoma, do të qëndroj më tej ” .

“Pastaj topi erdhi dhe unë duhej të vrapoja 50 metra. Dhe unë mendoj se ato 50 metra e bënë më keq. Por unë doja të provoja, t’i jepja të gjitha.

“[It took me] gjashtë apo shtatë muaj [to recover fully]. Unë nuk kam luajtur për dy ose tre muaj dhe, kur i vendosni çizmet përsëri, gjithmonë mendoni se ku t’i vendosni këmbët dhe ku të mos i vendosni.

“Unë mendoj se kam kaluar gjashtë muaj duke dyshuar vazhdimisht në vetvete. Dhe kur ishte ftohtë, do të lëndoja veten pa bërë asgjë. Shkova të vish këpucën dhe më dhemb”

Një tjetër nga momentet e vështira të Vinicius që nga bashkimi Real Madrid erdhi në gjysmën e parë të këtij sezoni, kur Karim Benzema u kap duke i dhënë lajmin të riut Ferland Mendy.

Karim është e pabesueshme “, Vinicius këmbëngulte. “Unë kam qenë një tifoz i tij që kur isha duke luajtur në Brazil dhe duke parë ndeshjet e tij.

“Duke luajtur me Karim eshte e lehte. Ai është sulmuesi më i mirë për momentin. Duke luajtur me Karim është mirë për mua Likeshtë si të kesh një idhull vazhdimisht me mua.

“Ai gjithmonë më tregon gjëra që unë duhet të bëj … dhe atij i pëlqen të luajë gjithashtu me mua.

“Unë gjithmonë e dëgjoj atë sepse e di se ai e bën atë në mënyrë që të përmirësohem. Unë bëj shumë asistime për të dhe ai bën shumë asistime për mua.”

Source link

LE PERGJIGJE

T'lutem fut komentin tuaj!
T'lutem fut emrin ketu