Unepritet që Real Madrid dhe Manchester United do të finalizojë transferimin e Raphael Varane në ditët në vijim, një transaksion që do të shohë që klubi spanjoll të fitojë rreth 50 milion euro. Ky është hapi tjetër në misionin afatgjatë të klubit për nënshkrimin Kylian Mbappe.

Nuk pritet asnjë nënshkrim në Real Madrid këtë verë, përveç blerjes së mundshme të Mbappe. Nëse ata do të tërheqin atë që do të ishte një nënshkrim rekord, megjithatë, Los Blancos duhet të shesin disa lojtarë për të zbutur goditjen financiare. Shitja e Varane është një hap i madh në atë drejtim. Por, nuk është hapi i vetëm që kërkohet.

Humbja Sergio Ramos dhe paga e tij neto prej 15 milion euro ishte gjithashtu e rëndësishme, me Real Madrid nuk pritet të nënshkruajnë një qendër mbrojtës të ri pavarësisht humbjes së dy startuesve të tyre në një verë. David Alaba ka mbërritur në një transferim falas dhe Nacho dhe Eder Militao do të qëndrojë, por vendi i katërt i qendërmbrojtësit do të merret nga shtëpia Viktor Chust, Mario Gila ose Jezus Vallejo. Kjo është pjesë e planit.

Diku tjetër, Real Madrid nuk po bëjnë ndonjë lëvizje madhore pasi ata duan të kursejnë fonde për ndjekjen e tyre Mbappe. Kjo është arsyeja pse Lucas Vazquez iu dha një kontratë e re, pasi paga e tij nuk është veçanërisht e lartë dhe mbajtja e tij ishte më e lirë sesa kthimi në treg për një zëvendësim.

Real Madrid janë në një pozicion relativisht të fortë financiar, pasi e kanë përballuar mirë stuhinë e pandemisë së koronavirusit. Ata madje postuan një fitim prej 874,000 euro në vitin e fundit financiar, i cili është mbresëlënës duke marrë parasysh që shumica e klubeve po pësojnë humbje.

Ata që janë përgjegjës në Estadio Santiago Bernabeu e dinë atë nënshkrim Mbappe kjo verë do të marrë një përpjekje të madhe, si Paris Saint-Germain nuk do të shkojë nën 180 milion euro për lojtarin, edhe pse kontrata e tij skadon në 2022. Kjo nëse PSG madje dëgjoni oferta, diçka që ata nuk duket se janë të përgatitur ta bëjnë në këtë moment në kohë.

Nëse, megjithatë, Real Madrid nuk arrijnë të bindin PSG, një klub me të cilin kanë një marrëdhënie të mirë dhe një klub i cili mund të vendosë të arkëtojë Mbappe tani është një plan më i mirë, Los Blancos do të duhej të paguante edhe pagat e sulmuesit. Ai do të priste 20 milion euro neto në sezon, duke e bërë atë lojtarin më të paguar në skuadër.

Ky do të ishte një transferim i madh, kështu që shitjet janë thelbësore dhe Real Madrid duhet të humbasin lojtarë gjithsesi pasi ata aktualisht kanë 28 në skuadrën e tyre të moshuar dhe mund të regjistrojnë vetëm 25. Megjithatë, nuk ka shumë lojtarë të hedhur poshtë që mund të marrin një tarifë të madhe.

Njëra mendohej të ishte Vinicius, por ai nuk është për shitje. Luka Jovic është një tjetër, por do të ishte e vështirë për të rimarrë investimin Real Madrid bërë në sulmuesin serb dy vjet më parë. Kjo është arsyeja pse shitja Varane dhe sjellja e një tarife kaq të madhe transferimi ishte një hap kaq i madh për të Real Madrid.

Source link

LE PERGJIGJE

T'lutem fut komentin tuaj!
T'lutem fut emrin ketu