Real Madrid kanë deri në gjashtë lojtarë në skuadrën e tyre të ekipit të parë pa pasaporta evropiane, por në vijim një marrëveshje midis Federatës Spanjolle të Futbollit (RFEF), Shoqatës së Lojtarëve Spanjoll (AFE) dhe LaLiga, Futbollistët britanikë të cilët ishin nën kontratë para Brexit nuk do të llogariten si jo-BE deri në përfundimin e marrëveshjes së tyre aktuale.

Sipas rregullave të LaLiga, klubet spanjolle mund të regjistrojnë vetëm tre lojtarë jashtë BE-së, dhe kjo do të ishte një çështje për të Real Madrid pasi ata do të detyroheshin të zgjidhnin midis Gareth Bale dhe Rodrygo shkon për slotin e fundit, si Vinicius Junior dhe Eder Militao do të jenë dy lojtarët e tjerë jo-BE në skuadër.

Por Real Madrid nuk kanë më nevojë të marrin një vendim mes Bale ose Rodrygo, kështu që ky vendim vjen gjithashtu si një lehtësim për anësorin brazilian, i cili ende nuk e ka përmbushur potencialin e tij Los Blancos.

Militao do të jetë Real Madridqendërmbrojtësi fillestar pas largimeve të Sergio Ramos dhe Raphael Varane, ndërsa Carlo Ancelotti gjithashtu ka Vinicius në planet e tij dhe kishte një rrezik serioz të Rodrygo duke u lënë jashtë skuadrës, ndërsa Reinier Jezusi dhe Merrni Kubo gjithashtu mund të konkurrojë potencialisht për një vend jo-BE nëse Vinicius është i suksesshëm në marrjen e një pasaporte spanjolle.

Rodrygo ka goditur në terren në para-sezon, pasi ai shënoi Real MadridGoli në humbjen e tyre 2-1 ndaj Rangers në Skoci pas një sezoni në të cilin ai nuk kishte qëndrueshmëri nën ish-shefin Zinedine Zidane.

Pas paraqitjes për Real Madrid Castilla në mandatin e tij të parë, Rodrygo u promovua në ekipin e parë, por e gjeti veten prapa Vinicius dhe Marco AsensioZidaneurdhër i goditur

Në fakt, Rodrygo shënoi vetëm dy gola dhe dha tetë asistime në të gjitha garat sezonin e kaluar, por këtë vit ai do të përpiqet të bindë Ancelotti se ai meriton një vend në XI fillestar.

Source link

LE PERGJIGJE

T'lutem fut komentin tuaj!
T'lutem fut emrin ketu