Rzhvendosja e aphone Varane në 50 milion euro Manchester United e bën atë shitjen e katërt më të madhe në Real Madrid historia Kjo shifër bëhet gjithnjë e më mbresëlënëse nëse merrni parasysh vështirësitë që klubet po përjetojnë aktualisht financiarisht për shkak të pandemisë së koronavirusit.

Varane lë një vrimë hapëse në Real Madrid mbrojtje pas një dekade në klub, veçanërisht pas largimit të Sergio Ramos, por klubi po sjell një shumë të konsiderueshme parash për një lojtar, kontrata e të cilit ishte vendosur të skadonte sezonin e ardhshëm.

Shuma e paguar për Los Blancos për Varane është tejkaluar vetëm nga tre lojtarë të tjerë: Cristiano Ronaldo te Juventus në 2018 (105 milion euro), Alvaro Morata te Chelsea në 2017 (80 milion euro) dhe Angel di Maria te Manchester United në 2014 (75 milion euro).

Varane mbërriti në klub në moshën 18 vjeç për 10 milion euro dhe u largua 10 vjet më vonë për pesë herë më shumë se shifra.

Biznes i mirë për Real Madrid

Kjo është një pjesë e madhe e biznesit për të Real Madrid, të cilët kanë shmangur humbjen e lojtarit në një transferim falas verën e ardhshme, me Manchester United shumë i etur për ta sjellë atë menjëherë në vend që të presë 12 muaj.

Kjo mund të ndihmojë shumë në lehtësimin e një marrëveshjeje për të arritur Varanebashkatdhetari Kylian Mbappe te Estadio Santiago Bernabeu, pasi ai do të ishte larg nënshkrimi më i shtrenjtë i klubit.

Një nga objektivat kryesorë të klubit ishte të bënte një shitje të madhe këtë verë dhe vitin e ri Varane marrëveshja e ka arritur atë. Disa nënshkrime të tjera mund të jenë të nevojshme para nënshkrimit të Mbappe është e mundur, por Real Madrid mund të marrë frymë pak më lehtë tani që ky është shënuar.

Source link

LE PERGJIGJE

T'lutem fut komentin tuaj!
T'lutem fut emrin ketu