Mohamed Salah ka insistuar se ai është përqëndruar në ekipin e tij, në vend se Sergio Ramos, kur Liverpool përballet Real Madrid në çerekfinalet e Champions League javën e ardhshme.

Gjatë takimit të fundit midis dy palëve, finalen e Ligës së Kampionëve 2018 në Kiev, Salah u detyrua të largohej me një dëmtim në shpatull pas një sfide nga Real Madrid kapiten në pjesën e parë.

Përpara një rinovimi të këtij rivaliteti në tetë të fundit të këtij sezoni, Salah u ul me MARCA për të diskutuar barazimin, që Ramos incident, Eden Hazard dhe shumë më tepër përveç kësaj.

Pyetje: Çfarë ju erdhi në mendje për herë të parë kur patë se kush kishte tërhequr Liverpool në çerekfinalet e Champions League?

Përgjigje: Mendova se sa mirë do të ishte nëse kalonim në gjysmë finale.

A donit ta vizatonit Real Madridin në këtë fazë?

Epo, nuk kisha një preferencë. Theshtë çerek finale – nuk më interesonte në një mënyrë ose në një tjetër.

A është më mirë të përballesh me Real Madrid tani sesa në finale?

Nuk ka rëndësi për mua. Jemi në çerekfinale – të gjitha ekipet janë të klasit të lartë, shumë të mira.

A keni motivim të veçantë për të marrë hak për Kiev?

Le të themi vetëm se kam një motiv të veçantë për të fituar barazimin dhe për të kaluar në gjysmë finale. Ajo që do të ndodhë tani nuk do të ndryshojë rezultatin e finales në Kiev. Kjo është në të kaluarën.

Dhe a ka ndonjë motiv të veçantë për tu përballur përsëri me Sergio Ramos?

[Laughs] Ajo lojë është në të kaluarën, prandaj nuk e mendoj. Po mendoj për ekipin. Të gjithë janë të përqendruar në ekipin e tyre dhe të gjithë duan të fitojnë … kaq.

Çfarë ka ndryshuar në Liverpool që prej finales 2018?

Që atëherë, ne kemi fituar Premier League dhe Champions League. Ne jemi fitues. Ky është një ndryshim i madh.

Se skuadra e Real Madridit kishte Cristiano Ronaldon, Keylor Navas, Gareth Bale … a është ekipi i këtij sezoni më i keq se ai?

Është ndryshe. Ata kanë humbur disa lojtarë të shkëlqyeshëm, si Cristiano Ronaldo – më i miri në historinë e klubit, dikush që shënoi kaq shumë gola. Në të njëjtën kohë, ata kanë nënshkruar [Eden] Rrezik. Eden ka qenë i pafat, ai është dëmtuar … Por është një ekip tjetër.

Kjo skuadër është në çerekfinale, ka lojtarë të shkëlqyeshëm, megjithëse i kanë humbur golat e Ronaldos … Nuk mund të them se cila është më mirë. E tëra që mund të them është se ata janë në lagje tani, se jam i sigurt se janë të përgatitur dhe … se ne duhet të jemi gati të përballemi me ta.

Kush mendoni se është favoriti për të kaluar?

Unë mendoj se ne jemi të fortë. Të dy ekipet kanë fituar dy ndeshjet e tyre të fundit në Champions League. Të dy ekipet janë të përgatitura. Ashtë një konkurs i veçantë dhe të dy ekipet po ecin mirë në të.

Po Real Madridi ju shqetëson më shumë?

Se ata mund të fitojnë Ligën e Kampionëve. Ata bëjnë shumë mirë në këtë konkurs – ata e kanë fituar atë shumë herë, ata kanë fituar katër në 10 sezonet e fundit. Ata janë një ekip që me të vërtetë e pëlqen Ligën e Kampionëve.

Cilin lojtar të Real Madridit ju pëlqen veçanërisht?

Nuk mund të zgjedh një … shumica e tyre janë lojtarë të shkëlqyeshëm. Rrezik. Unë kam një marrëdhënie të shkëlqyeshme me të, ai bëri shumë mirë në Chelsea, por për momentin nuk po ka fat. Luka [Modric]. Unë gjithashtu shkoj shumë mirë me të. Jemi takuar disa herë. Nuk mund të zgjedh një sepse janë lojtarët më të mirë dhe është një klub i lartë.

Ju jeni bërë një nga golashënuesit më të mirë në botë. Këtu në Spanjë, ne debatojmë nëse Vinicius Junior mund të përfundojë duke shënuar gola apo jo. Si ishte për ju? Keni qenë një përfundues natyral apo keni punuar në të?

Nuk mendoj se duhet të shqetësoheni për të (Vinicius). Unë nuk isha një golashënues natyral, por duhej të punoja shumë. Mbaj mend kur isha te Basel dhe nuk mund të shënoja shumë gola. Pastaj shkova në Chelsea, Fiorentina, Roma … Kam bërë shumë punë me të [Luciano] Spalletti [at Roma]. Pothuajse çdo ditë pas stërvitjes, ai më telefononte dhe ne do të ishim vetëm në fushë dhe thjesht do të bënim gjuajtje, gjuajtje, gjuajtje.

Unë gjithashtu ndërtova një katran në kopshtin tim në shtëpi për të punuar në përfundimin tim. [Vinicius] thjesht duhet të vazhdojmë të punojmë, të punojmë, të punojmë dhe do të vijë. Me mundësitë që ai ka, ajo duhet të vijë përfundimisht. Ai thjesht duhet të punojë shumë dhe kjo do të vijë natyrshëm.

Cilën lojtar të Real Madrid do të nënshkruanit për Liverpool?

Unë mendoj se ekipi ynë është mjaft i mirë ashtu siç është dhe kaq.

Çfarë i bëni Zinedine Zidane?

Ai është një trajner i shkëlqyeshëm. Ai ka fituar tre Liga të Kampionëve. Ai po bën një punë shumë të mirë me ekipin. Ai u largua dhe ai u kthye për ta ndihmuar ekipin të fitonte përsëri trofe. Ai ishte një nga idhujt e mi kur isha i vogël. Ai po bën shumë mirë si trajner.

Si e shpjegoni mbrojtjen zhgënjyese të Liverpoolit për titullin Premier League?

Shumë gjëra ndodhën menjëherë. Fati nuk ka qenë në anën tonë. Na ka bërë që të dëshirojmë të fitojmë Ligën e Kampionëve edhe më shumë dhe shpresoj se mund ta bëjmë.

Si është marrëdhënia juaj me Jurgen Klopp? A flisni shumë

Shtë një marrëdhënie normale midis dy profesionistëve. Kështu do ta përshkruaja.

Pa tifozë, kush mendoni se humbet më shumë – Real Madrid pa Bernabeu apo Liverpool pa Anfield?

Anfield! Unë mendoj se të gjithë mund ta thonë këtë. Anfield. Kemi humbur shumë pa tifozët tanë. Unë mendoj se ne jemi skuadra që vuajmë më shumë pa tifozë.

Do të luani në Lojërat Olimpike?

Çfarëdo që të ndodhë, të gjithë do të jenë në marrëveshje – përfshirë klubin tim.

Ju do të jeni 29 në qershor. Çfarë shpresoni të arrini në pjesën tjetër të karrierës tuaj?

Shpresoj të bëj të njëjtën gjë që kam bërë vitet e fundit. Të fitosh trofe, të shënosh gola, të ndihmosh ekipin tim të fitojë trofe … Kjo është gjëja më e rëndësishme për mua.

A e shihni veten në një klub tjetër pas katër vitesh në Liverpool? A është koha për të lëvizur përpara?

Nuk varet nga unë. Ne do të shohim se çfarë do të ndodhë, por unë preferoj të mos flas për këtë tani.

Ju keni luajtur në Angli dhe Itali. A jeni të etur të provoni futbollin spanjoll?

Shpresoj të jem në gjendje të luaj edhe për shumë vite të tjera. Pse jo? Askush nuk e di se çfarë do të ndodhë në të ardhmen, kështu që … mbase një ditë, po.

Source link

LE PERGJIGJE

T'lutem fut komentin tuaj!
T'lutem fut emrin ketu