Mbrojtësi i djathtë i Chelsea, Reece James është bërë ylli i fundit i Premier League që është në shënjestër të abuzimit racist në mediat sociale.

Ditët e fundit ka pasur një ngritje shqetësuese të abuzimit racist në internet, me shokun e ekipit të Chelsea Antonio Rudiger dhe dyshen e Manchester United Anthony Martial dhe Axel Tuanzebe shënjestra të tjera të profilit të lartë të racizmit në internet.

Antonio Rudiger
Rudiger u vu në shënjestër pas pas shkarkimit të Frank Lampard | Marc Atkins / Getty Images

Për fat të keq, nuk ka asnjë shenjë të ndalimit të abuzimit akoma siç bëri James Instagram për të zbuluar turmën e tij të abuzimit.

“Diçka duhet të ndryshojë”, shkroi James mbi mesazhin, i cili përmbante ofendime dhe sharje në lidhje me ngjyrën e lëkurës së mbrojtësit të djathtë.

Abuzimi erdhi vetëm disa orë pas West Bromwich Albion kontaktoi policinë mbi abuzimin e pretenduar racist të drejtuar ndaj mesfushorit Romaine Sawyers pas humbjes së fundit në Manchester City. Baggies shpresojnë të ndalojnë personin përgjegjës nga The Hawthorns për gjithë jetën dhe i kanë bërë thirrje policisë të shkaktojë një dënim të fortë.

“Unë jam i tmerruar për të parë abuzimin racor të marrë nga lojtarët këtë javë,” tha ekzekutivi i Premier League Richard Masters në një deklaratë. “Sjellja raciste e çdo forme është e papranueshme dhe askush nuk duhet të merret me të. Trajtimi i urrejtjes në internet është një përparësi për futbollin dhe unë besoj se kompanitë e mediave sociale duhet të bëjnë më shumë.

“Ne në Premier League do të vazhdojë të mbështesë lojtarët, menaxherët dhe familjet e tyre që marrin abuzime diskriminuese në internet. Përmes sistemit tonë qendror të raportimit ne kemi qenë në gjendje të marrim masa të menjëhershme për raste si kjo dhe ne hetojmë çdo raport të marrë, me veprime ligjore të ndërmarra kur është e mundur.

Reece James (Chelsea)
James ka bërë thirrje për ndryshim | MB Media / Getty Images

“Ne jemi në dialog të rregullt me ​​kompanitë e mediave sociale, duke i sfiduar ata të bëjnë më shumë kundër abuzimit diskriminues në platformat e tyre. Ne duam të shohim heqjen më të shpejtë të mesazheve fyese dhe përmirësimin e identifikimit dhe ndalimin e shkelësve të ligjit”.

Premier League është zotuar të vazhdojë të punojë me autoritetet përkatëse dhe kompanitë e mediave sociale për të provuar dhe gjetur një mënyrë për të hequr qafe platformat nga abuzimi racist, duke përfshirë nxitjen si Twitter dhe Instagram për të siguruar më shumë mbështetje duke identifikuar përdoruesit e tyre.

Për më shumë ngaTom Gott, ndiqeni atëCicëroj!

Source link

LE PERGJIGJE

T'lutem fut komentin tuaj!
T'lutem fut emrin ketu