Planet për reformimin në Ligën e Kampionëve mund të bien dakord deri në fund të Marsit, me konkursin e vendosur të paraqesë 36 skuadra nga 2024.

Zhurmat që klubet elitare të Evropës janë të përgatitura të ndahen dhe të formojnë një Super League të Evropës kanë vazhduar për një numër vitesh, por këto plane mund t’i japin fund bisedës.

Kryetari i Shoqatës së Klubeve Evropiane Andrea Agnelli (i cili është gjithashtu kryetari i Juventusit) pret që çështjet e fundit në lidhje me ndarjen e katër vendeve të reja të dhëna të zgjidhen deri në fund të Marsit.

Andrea Agnelli
Agnelli ka vlerësuar propozimet e reformimit | Emilio Andreoli / Getty Images

“Unë mendoj se ne jemi shumë afër Ligës sime të Kampionëve ideal”, tha Agnelli, siç raportohet nga Kujdestari.

“Mendoj se do të ofrojë mundësi të mëdha për ato skuadra që marrin pjesë në atë garë. Do të sigurojë nokautet që janë thelbi i çdo gare. Veryshtë shumë, shumë afër një Ligë të Kampionëve ideal. Ndoshta jemi vetëm disa javë larg.

“Vëmendja ime për një kohë mjaft të gjatë ka qenë të sigurohemi që të gjejmë një zgjidhje me UEFA. Kemi luftuar me të [UEFA president Alexander Ceferin] në muajt e vjeshtës sepse kemi dashur të gjejmë ekuilibrin midis konkurrencës kontinentale dhe asaj të brendshme. Shtë [about] duke pasur një panoramë të ekuilibruar konkurruese ”.

Këto plane të reformimit i janë atribuar ish-portierit të Manchester United, Edwin van der Sar, i cili tani shërben si shefi ekzekutiv i Ajax.

Edwin Van Der Sar
Van der Sar kishte një pjesë të madhe për të luajtur në propozimet | Nxit imazhe / Getty Images

Formati aktual i fazës së grupeve të Ligës së Kampionëve me tetë grupe me nga katër ekipe do të rishikohet plotësisht. Në vend të kësaj, secila prej 36 skuadrave do të luajë 10 ndeshje kundër ekipeve me cilësi të ndryshme, të vendosura nga koeficienti UEFA.

Secili klub do të paraqitet në një tryezë të vetme, e cila do të vendosë se kush kalon në fazat e eliminimit (së bashku me disa ndeshje play-off).

Besohet se Premier League mund të fitojë një vend shtesë kualifikimi si rezultat i zgjerimit.

Agnelli gjithashtu sugjeroi që rregullat mund të futen që do të parandalonin klubet që garojnë në Ligën e Kampionëve të bëjnë biznes transferimesh me njëri-tjetrin, gjë që ne jemi të sigurt se do të përkeqësohej.Source link

LE PERGJIGJE

T'lutem fut komentin tuaj!
T'lutem fut emrin ketu