Celtic zvogëloi epërsinë e Rangers në krye të Premiership Skocez në vetëm 20 pikë me një fitore 2-1 ndaj Motherwell në Celtic Park të Shtunën pasdite.

Golat në të dy anët e pjesës së parë nga Stephen Welsh dhe Odsonne Edouard i kishin dhënë Celtic një avantazh të rehatshëm 2-0, dhe ata i mbijetuan një kundërsulmi nga Motherwell në periudhën e dytë për të marrë të tre pikët.

Mikpritësit kaluan në epërsi 1-0 brenda dy minutave të para, duke u takuar Uellsiani nga këndi i David Turnbull dhe duke shënuar me kokë Liam Kelly për golin e tij të parë Celtic.

Pesë minuta në pjesën e dytë, Hoops dyfishoi epërsinë e tyre. Edouard dhe Callum McGregor u kombinuan, përpara se ish të rrotullohej në buzë të kutisë dhe të gjuante një përpjekje të ulët në këndin e poshtëm.

Allan Campbell tërhoqi njërën pas për Motherwell menjëherë pas shënimit të orës, mesfushori duke guxuar me guxim Scott Bain në Kelt qëllimi nga jashtë zonës për të përgjysmuar deficitin, para se Leigh Griffiths të prezantohej nga stoli pak më vonë për të arritur momentin historik të 250 ndeshjeve për Bhoys.

Goli i Motherwell tronditi për pak kohë Celtic ndërsa vizitorët shkuan në kërkim të një barazimi, por ata shpejt morën kontrollin, Tom Rogic e thirri Kelly në një pritje të shkëlqyeshme ndërsa ora shënonte.

Do të ishte sulmi i fundit i shënimit ndërsa Celtic pa ndeshjen për të siguruar të tre pikët – fitoren e tyre të dytë në ligë në harkun e pesë ditëve pas fitores së së martës ndaj Kilmarnock.

Edhe pse ende pak larg Rangers në krye të Premiership Skocez, fitorja konsolidon skuadrën e Neil Lennon në vendin e dytë, duke u dhënë atyre një avantazh prej gjashtë pikësh në krahasim me vendin e tretë Hibernian – plus dy ndeshje në dorë ndaj veshjes së Edinburgut. Celtic janë rikthyer në veprim të Mërkurën kur udhëtojnë për në Shën Mirren.

Rivals Rangers luan me Hamilton Academical të Dielën dhe mund të rifitojnë avantazhin e tyre me 23 pikë në samitin e ligës me fitore.

Source link

LE PERGJIGJE

T'lutem fut komentin tuaj!
T'lutem fut emrin ketu