Para se të merrte një gol ngushëllimi në humbjen 3-1 të Everton ndaj Manchester City, Richarlison po duronte drejtimin më të gjatë pa rezultat të karrierës së tij në Toffees.

Për tetë ndeshje të gjata në Premier League, braziliani ishte përpjekur dhe dështuar për të gjetur prapa rrjetës, një periudhë që përkoi me disa nga rezultatet më të këqija të Evertonit të sezonit. Richarlison barazoi boshllëqet ndërsa Toffees humbën një përplasje kundër West Ham dhe gjithashtu nuk arritën të shënojnë në humbje të dobët kundër Newcastle dhe Fulham.

Richarlison
Richarlison ka duruar një sezon ndonjëherë zhgënjyes | Robbie Jay Barratt – AMA / Getty Images

Duke alternuar midis sulmuesit të majtë dhe sulmuesit në mungesë të Dominic Calvert-Lewin, mungesa e shërbimit ishte qartë një problem – ai nuk arriti të regjistronte një goditje të vetme në tre nga këto tetë ndeshje – por pyetjet gjithashtu duhet të bëhen për performancën e tij më të gjerë. Në ndeshjen e Newcastle në veçanti ai po humbte avantazhin e tij të zakonshëm klinik, duke mos shndërruar asnjë nga katër shanset e tij, ndërsa ai regjistroi vetëm tre pasime kryesore gjatë gjithë këtij vrapimi pa rezultat.

Kjo rënie e produktivitetit ofensiv nuk ishte asgjë e re. Përgjatë karrierës së tij të re në Premier League, shkalla e punës dhe aftësia e ngutshme e Richarlison nuk është penguar kurrë, por ai ka tentuar të shënojë me breshëri. Në të kaluarën kjo ishte toleruar, por këtë sezon, Everton ka shansin e tij më të mirë ndonjëherë për të hyrë në katërshin e parë, kështu që pritjet për 23-vjeçarin janë në nivelin më të lartë të të gjitha kohërave.

Në dy ndeshjet e fundit të Ligës së Toffees, sulmuesi ka filluar të vërë në shtrat çdo nocion që ai po ndjen këtë presion të shtuar, duke kërkuar më në fund veten e tij frymëzuese duke shkuar përpara. Transformimi i tij filloi në një barazim të raundit të pestë të Kupës FA kundër Tottenham.

Në atë garë me të vërtetë bonkers, ekipet ndanë nëntë gola në 120 minuta, dy prej të cilave u shënuan nga Richarlison. E para ishte një goditje e fuqishme dhe e ulët nga pak jashtë kutisë, ndërsa e dyta ishte një goditje e mrekullueshme me këmbë të majta, e cila e rrëmbeu me kënaqësi shtyllën kur hyri brenda.

Dyshja e mirë e golave ​​sugjeroi që besimi i Brazilianit të pamëshirshëm po kthehej dhe kjo u përkthye shpejt në përmirësim Premier League formë Pas tylimit të asaj ngushëllimi të lartpërmendur kundër Manchester City, Richarlison shënoi golin e tij të dytë ndonjëherë Merseyside Derby, duke i dhënë epërsinë skuadrës së tij brenda tre minutash.

Greva ishte rezultat i lojës së shkëlqyer të qendërsulmuesit. Duke parë hapësirën pas, Richarlison shigjetoi nëpër Ozan Kabak dhe, pasi mori një mikrosekondë për të kontrolluar pozicionin e Alisson, gjuajti topin në këndin e poshtëm.

Richarlison
Richarlison shënoi në një fitore të famshme të Evertonit | Pishinë / Getty Images

Greva e hershme iu dha përsosmërisht planit të lojës së Everton, me ekipin e Ancelotti që priti presionin e Reds pa shumë probleme, përpara se të shtonte një sekondë nga pika e bardhë pranë fundit.

Në ndeshjen e ardhshme të ekipit të tij në Premier League, Richarlison ishte përsëri në të, duke shënuar golin e vetëm në fitoren e ekipit të tij 1-0 ndaj Southampton. Në të njëjtën mënyrë me grevën e tij të ditës së derbit, ai u fut prapa Saints backline, përpara se të rrumbullakosë Alex McCarthy dhe të shkatërrojë shtëpinë nga një kënd i ngushtë.

Përsëri, ky gol i hershëm siguroi një palë të vendosur të Toffees me platformën e nevojshme për të siguruar tre pikët dhe për të barazuar në pikë me Liverpool me një lojë në dorë – diçka që do të kishte përtej imagjinuar në fillim të sezonit.

Toffees e Ancelotti veprojnë në kufij të mirë. Ata rrallë godasin ekipe larg dhe vetëm katër anët – Burnley, Crystal Palace, Sheffield United dhe West Brom – kanë mesatarisht më pak goditje për ndeshje në Premier League këtë sezon.

Të kesh një përfundues vdekjeprurës – ose dy, le të mos harrojmë Dominic Calvert-Lewin – të mbështetesh është thelbësore për mënyrën se si ata luajnë. Shkëlqimi i Richarlison ka ardhur në kohën e përsosur për Everton dhe pamëshirshmëria e tij e vazhdueshme do të jetë jetike nëse do të hyjnë në katër të parët.

Source link

LE PERGJIGJE

T'lutem fut komentin tuaj!
T'lutem fut emrin ketu