Në nëntor 2000, Leeds theu rekordin britanik të transferimeve dhe e bëri Rio Ferdinand mbrojtësin më të shtrenjtë në botë.

Bardhezinjtë dhanë 18 milion £ për të larguar Ferdinandin nga West Ham, me ambicie të larta për t’u bërë një nga elitat e Premier League që financon një makinë të gjerë rekrutimi.

Por ndërsa fatet e Leeds filluan të lëkundeshin menjëherë më vonë, stoku i Ferdinand vazhdoi të fluturonte – dhe shumë shpejt ai po lidhej me një lëvizje në Manchester United, në atë kohë klubi më dominues në vend.

Ferdinand nuk mund të refuzonte përparimet e Sir Alex Ferguson
Ferdinand nuk mund të refuzonte përparimet e Sir Alex Ferguson | Alex Livesey / Getty Images

Flitej për një transferim u diskutua për muaj të tërë, dhe megjithëse kryetari i Leeds Peter Ridsdale hezitonte të linte Ferdinand të shkonte, shpejt u bë e qartë se ai kishte zemrën e tij të vendosur në një lëvizje në Old Trafford. Përfundimisht, një transferim prej 30 milion £ u ra dakord në verën e vitit 2002, dhe aty ishte ai që vazhdoi të bëhej një nga mbrojtësit më të mirë të Premier League ndonjëherë.

Duke kujtuar se si ndodhi transferimi, Ferdinand pranoi në BT Sport (përmes Pasqyrë) se ai do të kishte dalë publikisht për ta detyruar përmes një lëvizje, po të ishte dashur.

“Unë për fat të mirë kurrë nuk u vendosa në një pozicion ku unë duhej të shkoja në të gjitha armët që digjeshin, por më besoni, nëse do të kisha nevojë do ta kisha,” vërejti Ferdinand. “Në Leeds unë shkova dhe u ula në zyrën e z. Ridsdale dhe vetëm u ula atje dhe prita për rreth pesë, gjashtë orë dhe thashë që nuk do të shkoj derisa të zgjidhni marrëveshjen për mua për të shkuar në Njeriu Utd.

“Unë nuk shkova publik, nuk kisha nevojë të shkoja. Ne arritëm në një kompromis, arritëm në një situatë ku ai ndjeu se po merrte pjesën e duhur të marrëveshjes dhe unë pata mundësinë për të shkuar në Man Utd.

Ferdinand do të kishte detyruar përmes një lëvizje - nëse do ta kishte dashur
Ferdinand do të kishte detyruar përmes një lëvizjeje – nëse do të kishte nevojë për të Shaun Botterill / Getty Images

“Por unë isha i vendosur që doja të shkoja sepse ishte koha e duhur dhe lëvizja e duhur për mua.”

Vendimi i Ferdinand për të kaluar në një rival të hidhur shkaktoi tension të kuptueshëm midis dy klubeve dhe mbështetësve të tyre, me shumë tifozë të Leeds të zemëruar që ai do të vendoste të largohej pasi më parë i tha The Sun se nuk kishte ndërmend të largohej.

Pavarësisht kësaj, Ferdinand tha se nuk kishte zgjidhje tjetër përveçse të merrte vendimin më të mirë të mundshëm për karrierën e tij.

“Nëse ai do të kishte thënë jo dhe do të vendoste një mur të fortë, unë mendoj se do të kisha dalë publikisht me këtë sepse ndjehem, si lojtar, është një dritare e shkurtër për sa i përket të qenit i suksesshëm. 10 – 15 vjet nëse kjo Ju duhet të merrni vendime që janë paksa egoiste. Si tifoz dhe si një klub futbolli kuptoj që ju mund të mos e kuptoni këtë, por funksionon në të dyja mënyrat. “

Largimi i Ferdinand sinjalizoi një eksod masiv të lojtarëve nga Elland Road, si Leeds‘ekipi i lojtarëve të rinj fantastikë u shpërbë për kullota të reja. Jo shumë kohë më vonë, të Bardhët u tërhoqën nga Liga Premier League – përfundimisht përfundimi i një mungese 16-vjeçare nga niveli i lartë pasi fitoi promovimin nën Marcelo Bielsa.Source link

LE PERGJIGJE

T'lutem fut komentin tuaj!
T'lutem fut emrin ketu