Nënshkrimet e parave të mëdha në janar kanë një histori të shkëlqyeshme ose katastrofike.

Për çdo Virgil van Dijk, ekziston një Savio Nsereko ose Afonso Alves. Presionet për të mbajtur një çmim të fryrë mund t’i shtyjnë lojtarët të shtrëngohen nën presion ose të lulëzojnë me përgjegjësinë.

Ne kemi shikuar përsëri në 11 nënshkrimet më të shtrenjta nga janari i kaluar dhe kemi gjetur se si kanë kaluar që prej asaj kohe.

Erling Haaland

Tridhjetë e dy paraqitje, 33 gola. Një gol për çdo 73 minuta që ai ka kaluar në fushë.

E sigurt për të thënë që Borussia Dortmund nuk po pendohet për 20 milion euro që shpenzuan në Haaland janarin e kaluar.

Paco Alcacer

Alcacer u bë nënshkrimi më i shtrenjtë i Villarrealit kur ai u transferua nga Borussia Dortmund për 25 milion €.

Sulmuesi spanjoll shënoi në debutimin e tij dhe ka shënuar 12 të tjerë për ekipin e La Liga që nga ajo kohë.

Lucas Tousart

Lindur në Arras, një qytet francez që i jep emrin e tij në një betejë famëkeqe të Luftës së Parë Botërore, Tousart bëri përshtypje në Lyon dhe fitoi një lëvizje prej 22 milion Euro në Hertha Berlin.

23-vjeçari u huazua menjëherë në Francë dhe shënoi fituesin në një barazim të Ligës së Kampionëve me Juventusin.

Tousart nuk ishte në gjendje të merrte pjesë më tej në garën e Lyonit në Ligën e Kampionëve pasi u transferua në Hertha në korrik. Ai ka bërë katër paraqitje pa shënuar për klubin e Bundesligës deri më tani.

Stanislav Lobotka

Napoli mundi konkurrencën nga klubet gjermane dhe spanjolle për Lobotka, duke i paguar Celta Vigo një raportuar prej 24 milion € për shërbimet e tij.

Mesfushori bëri debutimin e tij në kampionat gjatë një fitore 2-1 ndaj Juventusit dhe ka bërë 19 paraqitje për Napolin deri më tani, pa shënuar.

Nëse lojtari ndërkombëtar i Sllovakisë mund të imitojë bashkatdhetarin e tij Marek Hamsik, ai do të bëhet një legjendë në Napoli.

Sandër Berge

Sheffield United aktualisht është në rrugën e duhur për të postuar pikët më të ulëta në historinë e Premier League, në një farë mënyre duke arritur të jetë edhe më keq sesa e vjela e Derby County 2007-08.

Berge duket mjaft i patëmetë në këtë. Mesfushori i vlerësuar shumë i Norvegjisë dukej i përshtatur për sistemin unik të Chris Wilder por shpesh e ka gjetur veten të rënë në stol në favor të ish-pronës së nxehtë të Fantasy Football John Lundstram.

Ndërsa ai nuk e ka dorëzuar vazhdimisht akoma, Berge mbetet një futbollist me klas. Lajmi për një pushim katër-mujor të lëndimeve është një goditje e madhe për shanset e mbijetesës së Sheffield United.

Krzysztof Piatek

Asnjëherë nuk u zhvillua mjaft mirë për Piatek në AC Milan. I blerë si zëvendësim për Gonzalo Higuain në 2019, sulmuesi polak shënoi 16 gola në San Siro pa kërcënuar kurrë për të mbajtur një vend të rregullt në ekipin e parë.

Pavarësisht thashethemeve se Tottenham kishte rënë dakord për një marrëveshje me Milanin, Piatek u transferua në Hertha Berlin për tarifën prej 27 milion € dhe shpresat ishin të mëdha se tavolina e mesme Hertha kishte nënshkruar një talent të lartë.

Ai ka shënuar vetëm tetë gola deri më sot, por një përplasje në derbin e Berlinit ndihmoi që Piatek të dashurohej për besimtarët e Hertha.

Steven Bergwijn

Jose Mourinho i do anësorët e tij. Nga Arjen Robben dhe Damien Duff gjatë magjisë së tij të parë në Stamford Bridge te Angel Di Maria në Real Madrid, sistemi i Mourinho shpesh mbështetet te krahët e zellshëm për frymëzimin e tyre krijues.

Bergwijn dukej se përputhej në mënyrë të përsosur me faturën. Pasi vendosi reputacionin e tij në Eredivisie, lojtari holandez u bashkua me Spurs për 26.7 milion £ dhe fitoi Man of the Match në debutimin e tij kundër Manchester City.

Një dëmtim në kyçin e këmbës dukej se do të shkurtonte sezonin e tij debutues, por pezullimi i kampionatit e lejoi atë që të rifitonte palestrën për Project Restart, në të cilin ai shënoi kundër Manchester United.

“Ai është një nga djemtë e mi. Periudha ”, ishin fjalët e Jose Mourinho në përgjigje të disa kritikave ndaj Bergwijn pas humbjes së tij të kushtueshme në humbjen ndaj Liverpool.

Reinier

Reinier u nda në lot gjatë konferencës së tij hyrëse për shtyp pasi siguroi një kalim prej 30 milion € në Real Madrid nga klubi i tij i lindjes Flamengo.

Mesfushori 18-vjeçar brazilian ende nuk ka bërë një paraqitje të ekipit të parë për klubin, duke kaluar gjysmën e dytë të sezonit të kaluar në rezervat para se të binte dakord për një marrëveshje huazimi dy-vjeçar me Borussia Dortmund.

Ai ka bërë vetëm një pjesë të vogël të paraqitjeve në Gjermani deri më tani, por mbetet një emër për t’u mbajtur në vëmendje në të ardhmen.

Giovani Lo Celso

Fillimisht i nënshkruar në huazim, Tottenham ishin mjaft të impresionuar nga Lo Celso për të shkaktuar opsionin 27.2 milion £ që e bleu atë në Londrën veriore përgjithmonë.

I rehatshëm në top dhe i aftë të krijojë raste nga asgjë, Lo Celso ka qenë një hit si me Jose Mourinho ashtu edhe me tifozët e Spurs.

Dejan Kulusevski

Kulusevski është një anësor emocionues, pasi ka provuar veten në Serie A dhe me ekipin kombëtar suedez.

Në një transferim tipikisht të ngatërruar italian, ai u bashkua me Juventusin nga Atalanta, i cili tashmë kishte huazuar Kulusevski në Parma. Pas nënshkrimit për kampionët e Italisë, ai kaloi pjesën e mbetur të sezonit 2019-20 me Parma para se të transferohej zyrtarisht në Juve në Gusht.

Lojtari i Ri i Vitit i Serie A ka shënuar tashmë katër gola për ekipin e Andrea Pirlo dhe, vetëm 20 vjeç, mund të bëhet një nga futbollistët më të mirë të Evropës gjatë dekadës së ardhshme.

Bruno Fernandes

Ai ka bërë mirë, me mend.


Më shumë nga Planet Football

Shtatë statistika të shquara të Bruno Fernandes nga viti i tij i parë në Man Utd

Në momentin që Haaland tregoi se ai ka më shumë se ‘vetëm’ shënim golash

A mund të përmendni 20 transferimet më të shtrenjta të janarit në historinë e PL?

Pse Afonso Alves është fajtor për njerëzit që mendojnë se Eredivisie është mut

Source link

LE PERGJIGJE

T'lutem fut komentin tuaj!
T'lutem fut emrin ketu