Brendan Rodgers ka konfirmuar se sulmuesi i Leicester Jamie Vardy është në plan për t’u rikuperuar nga një operacion hernie.

Golashënuesi më i mirë i Foxes iu nënshtrua operacionit javën e kaluar, duke luftuar me problemin për muaj me radhë.

Vardy postoi një fotografi në Instagram të enjten me mbishkrimin “duke u rikuperuar mirë”. Rodgers konfirmoi se sulmuesi i tij ishte ndjerë mirë në konferencën e tij për shtyp para ndeshjes përpara ndeshjes së Dielën në Premier League kundër Leeds.

“Jamie është gjashtë ditë pas operacionit. Pasi ishte lënduar fillimisht pas operacionit, ai ka qenë në palestër sot kështu që po punon shumë mirë, ”tha Rodgers.

“Ai ka lëvizshmëri të mirë dhe po fillon të vrapojë kështu që po përparon vërtet, me të vërtetë mirë. Kështu që jemi në orar për ta rikthyer atë duke luajtur.

“Ne po kërkojmë ta rikthejmë atë në stërvitje për 10 ditë, kështu që ai është në kurs për këtë.”

Leicester, i treti në tabelën e Premier League dhe vetëm dy pikë prapa udhëheqësit Manchester City, ka një përplasje të madhe në shtëpi kundër Liverpool më 13 shkurt. Shpresohet që Vardy të jetë në dispozicion.

Sidoqoftë, Rodgers ka refuzuar të përcaktojë kthimin e 34-vjeçarit.

“Ne ende nuk kemi caktuar një lojë; ne thjesht po shohim nga afër rehabilitimin e tij dhe ai ka përparuar me të vërtetë mirë. Por ne do ta shohim atë më afër javën e ardhshme, ”tha shefi i Foxes.

Rodgers gjithashtu ofroi një azhurnim për dëmtimin e muskulit që e detyroi Wilfred Ndidi të dilte gjatë barazimit në Everton në mesjavë.

“Ai ka një lot të lehtë kështu që do të jetë ndoshta një javë deri në 10 ditë, gjë që është për të ardhur keq. Por nganjëherë hamstrings mund të jenë shumë më të gjata se kaq, kështu që fatmirësisht është një lot i një shkalle më të ulët dhe ai do të kthehet shumë shpejt, ”tha Rodgers.

Rodgers qëndron në rrugën e daljes nga Choudhury

Demarai Gray, Hamza Choudhury, Harvey Barnes Leicester

Me dritaren e transferimit të vendosur të mbyllet të hënën, dëmtimi i Ndidi dhe mungesa e shkurtër pasuese do të bëjnë pak për shpresat e Hamza Choudhury për t’u lejuar të largohet nga klubi.

Produkti i akademisë Choudhury ka gjetur mundësi të kufizuara këtë sezon. Ai dëshiron të dalë në hua në mënyrë që të luajë futboll të ekipit të parë.

Newcastle janë të interesuar për mesfushorin por Rodgers këmbëngul se 23-vjeçari do të qëndrojë nëse nuk është në gjendje të bëjë një nënshkrim të tijin.

“Unë kam folur me (menaxherin e Newcastle) Steve (Bruce) në Hamza, por, për mua, ka qenë gjithmonë rasti që na duhet një lojtar tjetër mesfushor më sulmues. Kështu që nëse mund ta bëjmë atë, atëherë kjo mund të japë mundësinë për Hamza të dalë jashtë, ”tha Rodgers.

“Përndryshe ne nuk kemi mundësi të humbasim askënd nëse nuk mund të pranojmë askënd. Ka pasur diskutime dhe do të jetë një fundjavë e madhe për të parë nëse mund ta bëjmë atë para të hënës tani. Kështu që do të shohim se si do të shkojë ”.

LEXO MË SHUMË: Rivalët e quajtur Crystal Palace kërkojnë marrëveshje pazar për Leicester të dëbuar

Source link

LE PERGJIGJE

T'lutem fut komentin tuaj!
T'lutem fut emrin ketu