Menaxheri i Leicester Brendan Rodgers zgjodhi një yll “të bujshëm” të Foxes për lavdërime të veçanta, dhe detajoi se si skuadra e tij ishte në gjendje të mbyllte sulmet e kufizuara të Chelsea.

Leicester u ngjit në krye të tabelës të paktën deri në përplasjen e Man City me Aston Villa të Mërkurën në mbrëmje.

Duke prodhuar një shfaqje dominuese, Foxes morën një avantazh të hershëm përmes Wilfred Ndidi dhe nuk kthyen më kurrë.

James Maddison luajti pasi shënoi të dytin, por ai ishte vetëm një nga një numër i lojtarëve të Leicester që bënë një performancë elitare gjatë natës.

RAPORTI I PLOT I NDESHJES: Leicester me fluturim të lartë shkon në krye pasi dorëzoi humbjen e dhimbshme të Chelsea

Duke folur me Sky Sports pas ndeshjes, Rodgers tha: “Performanca shumë e mirë, ata janë [Chelsea] një ekip i talentuar me cilësi individuale por si ekip ishim të shkëlqyeshëm.

“Kërcënim i madh sulmues në periudhën e parë, Harvey Barnes ishte i bujshëm, me të vërtetë emocionues. Ne ishim shumë të mirë.

“15 ose 20 minutat e fundit të pjesës së parë forma jonë i lejoi ata të luanin nëpër trupa, kështu që ata filluan të merrnin disa kombinime në buzë të kutisë, kështu që ne ndryshuam formën tonë mbrojtëse në pjesën e dytë dhe kjo anuloi shumë kërcënimin e tyre .

“Ne u dukëm shumë të rrezikshëm në lojë. Dy gola shumë të mirë. Ne me të vërtetë e meritonim atë.

“Kënaqësia ime është të shoh marrëdhëniet nga stërvitja në lojë dhe lojtarët kanë fituar shumë ndeshje kundër ekipeve të mëdha këtë sezon. Ju e shihni pjekurinë edhe në performancë – ky është një aspekt i këndshëm.

“Sonte ishte një paraqitje e mirë profesionale dhe kemi pasur disa momente vërtet të mira të futbollit.”

Maddison flet për shanset e Leicester për titull

Maddison.Barnes.Leicester.TEAMtalk

E kuqe-nxehtë Maddison gjithashtu foli për shtypin, duke treguar Sky Sports: “Tingëllon bukur të thuash që jemi në krye të kampionatit – ndoshta për rreth 24 orë por është e mirë psikologjikisht sepse kemi punuar vërtet shumë është një arritje e shkëlqyer për ne dhe nuk mendoj se do të shohësh më mirë performanca e ekipit nga ne këtë sezon.

“Kishte pak nga gjithçka, pak taktike, mendova se ishim shkëlqyeshëm sot. Kredi për menaxherin gjithashtu kemi kaluar në një 4-4-2 nga posedimi dhe vetëm gjëra të vogla si këto ndihmuan dhe ne i meritonim tre pikët.

“Ju nuk luani për Brendan Rodgers nëse nuk bëni punë të pista – ai gjithmonë përsërit se është një lojë drejtuese që nuk mund të keni pasagjerë ose të mbani askënd në këtë kampionat.

“Nëse ne duam të qëndrojmë atje për pjesën tjetër të sezonit mund të ketë skuadra që mund të shpenzojnë më shumë para se ne, por kjo frymë ekipi do të vazhdojë të ndërtohet për të provuar dhe për të na mbajtur atje lart.”

Lidhur me statusin e Leicester si sfidues për titullin, Maddison shtoi: “Ju mund të tërhiqeni nga rruga, ne jemi top në minutë sepse nuk mendojmë ashtu.

“Loja më e rëndësishme është loja tjetër, ashtu si klishe ashtu është se si duhet të punojmë sepse kemi atë mentalitet.

“Ne jemi në krye të kampionatit sepse ne punojmë shumë, ne nuk do të jemi atje për hile. Ne do të bëjmë biznesin tonë në sfond, le t’i flasin për Liverpool, Man United dhe Spurs, ne thjesht do të vazhdojmë të bëjmë atë që po bëjmë. “

Source link

LE PERGJIGJE

T'lutem fut komentin tuaj!
T'lutem fut emrin ketu